Grecja: Premier wprowadza częściowy lockdown w Attyce i na północy kraju

Grecja: Premier wprowadza częściowy lockdown w Attyce i na północy kraju
Fot. Pixabay

Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w sobotę, że od wtorku wprowadzony zostanie częściowy lockdown, który będzie obowiązywał w południowym regionie administracyjnym Attyka, obejmującym Ateny, i na północy kraju.

Nowe restrykcje są ponadto rozszerzeniem na większość kraju obowiązującej od 22 października w Atenach i Salonikach godziny policyjnej.

Zakaz wychodzenia będzie obowiązywał od północy do godz. 5:00. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe zarówno na otwartej przestrzenie, jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

Szkoły, sklepy detaliczne, zakłady przemysłowe, hotele i salony fryzjerskie pozostaną otwarte.

Restauracje, bary, kawiarnie, kina, muzea i siłownie będą zamknięte przez miesiąc, począwszy od wtorku rano.

– To nie jest taki lockdown jak na wiosnę – podkreślił premier w wystąpieniu telewizyjnym. Dodał, że należy „działać teraz”, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i nie dopuścić do przeciążenia oddziałów intensywnej terapii.

W piątek odnotowano 1690 nowych zakażeń, zmarło pięć osób. Od tygodnia w Grecji dobowy wzrost infekcji przekracza tysiąc. Jak dotąd kraj jest znacznie mniej dotknięty pandemią niż inne regiony Europy, ale od początku października liczba zakażeń zdecydowanie rośnie. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email