Gowin o kontroli osób zaszczepionych przez hotelarzy: W przyszłym tygodniu wykładnia rządu w tej sprawie

Gowin o kontroli osób zaszczepionych przez hotelarzy: W przyszłym tygodniu wykładnia rządu w tej sprawie
Fot. Pixabay

To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie – tłumaczył w piątek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, pytany o stanowisko rządu ws. możliwości kontrolowania przez hotelarzy osób zaszczepionych. Przyznał, że obecnie takiej podstawy prawnej nie ma.

Gowin, pytany w internetowej części audycji Radia Zet, na jakiej podstawie prawnej hotelarze mają weryfikować informacje od swoich potencjalnych gości dot. szczepień, od których zależą limity miejsc w hotelach, odpowiedział, że w tej chwili nie ma takich podstaw prawnych.

Dopytywany jak w takim razie hotelarze mają kontrolować swoich gości wskazał, że w tej sprawie konieczne jest stworzenie podstaw prawnych, „co nie jest rzeczą łatwą”. – Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć. (…) Istotnie, w moim przekonaniu, takiej podstawy prawnej nie ma – wskazał szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Gowin wyjaśnił, że w czwartek toczyły się w tej sprawie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim i członkami Rady Przedsiębiorczości. – Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski – zaznaczył wicepremier. Dodał, że tego typu dyskusje toczą się we wszystkich krajach UE. – Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów – stwierdził.

Szef MRPiT pytany, co by doradzał hotelarzom, wskazał: „Będzie stanowisko rządu w tej sprawie, będzie pewna wykładnia”. W przekonaniu Gowina, rzeczywiście jest tak, że „dzisiaj ani pracodawca, ani w tym przypadku przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami”.

Pytany, czy wykładnia będzie w przyszłym tygodniu, odpowiedział: „To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie”.

Gowin przyznał, że to jest sytuacja bezprecedensowa, z którą świat nie zmierzył się w ciągu ostatnich 100 lat. – Pod tym względem musimy, niestety, czekać na odpowiednie wykładnie prawne – powiedział. Podkreślił, że to nie jest decyzja rządu. – Gdyby to była kwestia decyzji rządu, ta decyzja dawno by już zapadła. To jest kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją – zaznaczył.

Jak mówił Gowin, „albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców”.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione. (PAP)

Magdalena Jarco
Print Friendly, PDF & Email