Gliwice: Pierwsza pacjentka z Ukrainy zaszczepiona przeciw COVID-19

Gliwice: Pierwsza pacjentka z Ukrainy zaszczepiona przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Pierwsza pacjentka – uchodźczyni z Ukrainy – została w piątek zaszczepiona przeciw COVID-19 w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Jej rodaków chcących skorzystać z tej możliwości w szpitalnym punkcie przy ul. Kościuszki 29 wspiera osoba biegle mówiąca w języku ukraińskim.

Jako pierwsza zgłosiła się tam pani Olga, która do Polski z Ukrainy przybyła na początku marca. Zatrzymała się u rodziny w Gliwicach.

– Zachęcam moich rodaków do szczepienia przeciw COVID-19, jest to bezpieczne i na pewno warto to zrobić. Chcemy tutaj zacząć normalnie funkcjonować, pracować, ale także dbać o zdrowie własne i innych – powiedziała tuż po szczepieniu pani Olga.

Punkt będzie dostępny dla obywateli Ukrainy w każdy piątek od 10:00 do 18:00 oraz w soboty od 10:00 do 14:00. Jeśli zainteresowanie szczepieniami będzie duże, punkt będzie otwierany również w pozostałe dni.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, szczepienia dla osób z Ukrainy powinny być realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce.

– Motywujemy do tego, aby się zaszczepić, bierzemy pod uwagę fakt, że poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 w Ukrainie jest niższy niż w naszym kraju – wskazuje prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Przemysław Gliklich. (PAP)

Anna Gumułka
Print Friendly, PDF & Email