Gliński: Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związku z pandemią

Gliński: Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związku z pandemią
Fot. Pixabay

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające – powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Pytany w RMF FM m.in., czy czeka nas „powolny, częściowy lockdown”, Gliński odpowiedział, że „nie, nie chcielibyśmy lockdownu”. Zaznaczył przy tym, że lockdown w pierwszej połowie roku był potrzebny, bo „nie znaliśmy jeszcze zupełnie zagrożenia”.

– W tej chwili troszeczkę lepiej to zagrożenie rozpoznajemy. Po drugie koszty takiego lockdownu, jak się okazuje, są znacznie większe niż korzyści z niego wynikające, w tym sensie że skutki lockdownu uniemożliwią nam, krótko mówiąc, inwestowanie w ochronę zdrowia – powiedział wicepremier.

– My jednak przewidujemy, że te obostrzenia, które zostały wprowadzone w sobotę, będą jeszcze wprowadzane w czwartek, spowodują, że za tydzień, 10 dni, dwa tygodnie, powinniśmy mieć jakąś stabilizację trwałą – dodał Gliński.

Mówiąco lockdownie stwierdził, że „to nie jest rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób pomoże w perspektywie dwóch, trzech miesięcy w poradzeniu sobie z epidemią”. – My wtedy (w pierwszej połowie roku – PAP) musieliśmy to zrobić, ponieważ system zdrowia, system zabezpieczania nie był przygotowany, nie mieliśmy maseczek, testów, laboratoriów, cały świat tego nie miał – zaznaczył.

Dopytywany w części internetowej wywiadu o nowe obostrzenia, wicepremier powiedział, że „będą regulacje dotyczące godzin dla seniorów w sklepach”. Zaapelował o spokój. – Państwo polskie działa – stwierdził Gliński.

Pytany był też o pomysł dotyczący zamykania cmentarzy 1 listopada. – Apelujemy o dyscyplinę indywidualną. W Polsce na 1 listopada cmentarzy zamknąć nie możemy, natomiast apelujemy także do samorządów o większą ilość transportu zbiorowego – powiedział.

Zgodnie z zapowiedzią z soboty, od czwartku 15 października, mają zacząć obowiązywać w sklepach, aptekach, drogeriach „godziny dla seniorów” od godz. 10:00 do 12:00.

Szymon Zdziebłowski
Print Friendly, PDF & Email