GIS: Konieczne przestrzeganie zaleceń: dystans, maseczki, dezynfekcja, wietrzenie

GIS: Konieczne przestrzeganie zaleceń: dystans, maseczki, dezynfekcja, wietrzenie
Fot. Anna Shvets / Pexels

O zachowanie podstawowych reguł walki z koronawirusem – utrzymywanie dystansu, noszenie masek, dezynfekcję, wietrzenie pomieszczeń i ograniczenie mobilności – zaapelował główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.

Zalecał też stosowanie specjalnych aplikacji na smartfony, ułatwiających m.in. stwierdzenie kontaktu z osobą zakażoną. Podkreślił znaczenie udzielania rzetelnych informacji inspekcji sanitarnej w razie wywiadu epidemiologicznego.

– Apeluję o przestrzeganie podstawowych zasad – dystans, maseczki, dezynfekcja, ale też zalecane jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy – powiedział Saczka w piątek na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSWiA i komendantem głównym policji.

Zasugerował także instalowanie aplikacji ProteGO Safe i Stop COVID, które pozwalają otrzymać informacje o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.

Saczka wezwał do przestrzegania reguł epidemicznych w okresie przedświątecznym i podczas Wielkanocy, przekonywał, by ograniczyć w tym czasie podróże. Podkreślał, że „w tej chwili głównym czynnikiem jest transmisja rozproszona – nie wiemy, kto od kogo się zakaził”. – Pojedyncze incydenty, gdzie reżim nie jest przestrzegany, mogą w bardzo łatwy sposób przerodzić się w duże ogniska zakażeń, co z punktu widzenia całego społeczeństwa rodzi bardzo duże ryzyko – przestrzegł.

Szef GIS dodał, że inspekcja sanitarna nadzoruje przestrzeganie obostrzeń, identyfikuje ogniska zakażenia, ale by jej działania były skuteczne, konieczne jest przestrzeganie zaleceń.

– Inspekcja sanitarna prowadzi na bieżąco wywiady epidemiologiczne z wszystkimi osobami, które są zakażone. Staramy się to przeprowadzić w ciągu 24 godzin od dowiedzenia się o fakcie zakażenia, nakładane są kwarantanny. Apeluję, abyśmy w trakcie wywiadu epidemiologicznego podawali osoby, z którymi mieliśmy kontakt, gdyż one stanowią potencjalne ryzyko roznoszenia wirusa – powiedział.

– Większość społeczeństwa stara się zachowywać odpowiedzialnie, solidarnie. Pojedyncze incydenty w łatwy sposób mogą zaprzepaścić cały ten trud – dodał. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email