Gielerak: Wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza do zakończenia pandemii

Gielerak: Wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza do zakończenia pandemii
Fot. Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii: większa zakaźność i mniejsza zjadliwość – powiedział szef WIM gen. Grzegorz Gielerak. Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia omikronem, należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia – dodał.

W Polsce potwierdzono dotąd 966 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

– Chciałbym bardzo mocno zwrócić uwagę, bo (…) ten komunikat się nie przebił – drodzy państwo, tak naprawdę, jeżeli chcemy ochronić się przed omikronem, przed ciężkimi skutkami zakażenia tym wariantem koronawirusa, naprawdę powinniśmy przyjąć dawkę przypominającą – powiedział w środę w Polskim Radiu 24 szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. Grzegorz Gielerak.

Jak dodał, badania nie budzą żadnych wątpliwości. – Tylko przyjęcie dawki przypominającej zwiększa nam do poziomu 60-70 procent szanse uniknięcia ciężkiego przebiegu tej choroby. Jeśli tego nie zrobimy, poprzestaniemy tylko na dwóch dawkach, i czas, który minął od podania drugiej dawki był dłuższy niż 5 miesięcy, to niestety skazujemy się na to, że poziom naszej ochrony nie przekracza 35-38 proc. – powiedział.

– Jeżeli chcemy ochronić się przed ciężkimi skutkami zakażenia wariantem omikron koronawirusa, to należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia – podkreślił.

Pytany o ewentualny lockdown, ocenił, że „jest ostatecznością wyrażającą wyczerpanie zdolności państwa do walki z epidemią wszystkimi nowymi, najbardziej zaawansowanymi metodami”.

– To jest przejaw bezczynności. Lockdown powinniśmy, owszem, brać pod uwagę, ale nie w sytuacji – zwłaszcza w przypadku omikrona – masowego zwiększenia się liczby osób zakażonych, tylko w sytuacji tego, jakie będą skutki kliniczne tych zakażeń – zauważył.

Jego zdaniem jednak „wszystko wskazuje na to, że omikron zmierza w sposób naturalny do zakończenia pandemii – większa zakaźność i mniejsza zjadliwość”. – Wszystko zależy od racjonalności naszych zachowań – dodał, zastrzegając, że powinniśmy dbać o ochronę grupy ryzyka, pamiętać o zasadzie DDM i trzeciej dawce przypominającej. – Jeśli myślisz o swoim zdrowiu i ochronie przed omikronem – weź trzecią dawkę szczepionki – zaapelował. (PAP)

Agata Zbieg

Print Friendly, PDF & Email