„Gen niezależności” – film o ludziach, którym przydarzył się cud

„Gen niezależności” – film o ludziach, którym przydarzył się cud
Fot. nadesłane

Kiedy się urodziłam, lekarze powiedzieli rodzicom, że będę rośliną. Że nie będę nawet mówić…wspomina Joanna. Porażenie mózgowe dotknęło jej nóg, rąk i mięśni twarzy. Wbrew prognozom medycznym, Joanna, teraz już dojrzała kobieta, nie tylko mówi, ale i pracuje. Jest jedną z bohaterek filmu pt. „Gen Niezależności”, którego prapremiera odbyła się 4 grudnia 2023 r. w Klubokawiarni NOT w Koninie. Pokaz zorganizowano z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

18-letnia Emilia cudem przeżyła wypadek samochodowy. W dorosłe życie „wjechała” na wózku inwalidzkim, z porażeniem czterokończynowym. Filip „łamał się” setki razy. Choruje na wrodzoną łamliwość kości. Iwona wygrała walkę z rakiem, ale do tej pory żyje z powikłaniami po leczeniu choroby nowotworowej.

Fot. nadesłane

Joanna, Emilia, Filip i Iwona zdecydowali się opowiedzieć publicznie o tym, jakie ograniczenia swoich ciał i emocji musieli pokonać oraz jakie bariery fizyczne, organizacyjne i społeczne przekroczyć, aby żyć niezależnie. Ich zwierzenia zarejestrowała kamera.

W ten sposób powstał film pt. „Gen Niezależności”, który można obejrzeć TUTAJ.

Pomysłodawcą i realizatorem filmu jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie. Bohaterowie filmu są jej pracownikami. Joanna Maciejewska odpowiada m.in. za organizację spraw biurowych. Emilia Wiesion jest instruktorką niezależnego życia dla osób z niepełnosprawnościami. Iwona Grześkowiak zarządza mieszkaniami treningowymi, a Filip Sobieszek m.in. tworzy dokumentację filmową z fundacyjnych wydarzeń. 

Fot. nadesłane

– Patron naszej Fundacji, Doktor Piotr Janaszek powtarzał, że niezależność to naturalna, wrodzona potrzeba każdego człowieka. Także człowieka z niepełnosprawnością. I że zamiast szukać osobom z niepełnosprawnościami ich „miejsca na ziemi” powinniśmy rozwijać w nich tę niezależność. Wtedy sami znajdą to miejsce. Bo tylko oni wiedzą, które jest dla nich najlepsze – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezeska Fundacji PODAJ DALEJ.

Fot. nadesłane

Fundacja PODAJ DALEJ powstała w 2004 r. W przyszłym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Każdego roku obejmuje opieką ponad 250 osób z niepełnosprawnościami. Dzięki Fundacji PODAJ DALEJ i jej autorskiemu programowi mieszkań treningowych, niezależne życie prowadzi już 381 osób z niepełnosprawnością ruchową, głównie po urazach rdzenia kręgowego, z całej Polski. Kolejne setki czekają na tego rodzaju pomoc. Będzie ona możliwa po pełnym uruchomieniu powstającej w Wąsoszach pod Koninem OSADY JANASZKOWO – nowoczesnego kompleksu rehabilitacyjno-mieszkalnego, w którym osoby z niepełnosprawnościami nauczą się żyć niezależnie – www.osadajanaszkowo.pl   

Fot. nadesłane

Prapremiera filmu pt. „Gen Niezależności” odbyła się 4 grudnia 2023 r. z okazji obchodzonego w dniu 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Pokazowi filmu towarzyszyła prezentacja publikacji, pod tym samym tytułem, w której o swoich drogach ku niezależności opowiadają wszyscy pracownicy z niepełnosprawnościami Fundacji PODAJ DALEJ. Fundacja działa bowiem nie tylko na rzecz z osób z niepełnosprawnościami, ale także wspólnie z nimi. Ponad 1/3 stałego zespołu Fundacji stanowią osoby z niepełnosprawnościami.         

Film „Gen Niezależności” powstał na podstawie scenariusza Magdaleny Gajdy.  Realizatorem zdjęć i reżyserem jest Paweł Pachulski (White Crow Studio). Film posiada audiodeskrypcję, napisy, a także jest tłumaczony na Polski Język Migowy przez Karinę Akseńczuk z Centrum Języka Migowego CODA.

Projekt „GEN NIEZALEŻNOŚCI”, w ramach którego powstały: film, publikacja i landing page – www.genniezaleznosci.pl – współfinansowany jest ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przedstawione w filmie, publikacji i na landing page treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

***

„GEN NIEZALEŻNOŚCI” – pełna metryka filmu
 • W filmie wystąpili: Emilia Wiesion, Filip Sobieszek, Joanna Maciejewska, Iwona Grześkowiak
 • Scenariusz: Magdalena Gajda
 • Zdjęcia, reżyseria, montaż, udźwiękowienie: Paweł Pachulski, White Crow Studio
 • Tłumaczenie na Polski Język Migowy: Karina Akseńczuk, Centrum Języka Migowego CODA
 • Elementy graficzne: Agnieszka Chojnacka
 • Muzyka: „Hibernation by Axletree” – www.freemusicarchive.org (licencja CC BY 4.0)
 • W filmie wykorzystano materiały video: www.pexels.com (licencja CC BY 4.0)
 • Organizacja planu: Marta Dąbek, Klaudia Gulczyńska, Ewa Siwek, Anna Tomaszewska, Natalia Wróbel
 • Film powstał w ramach projektu społecznego: „GEN NIEZALEŻNOŚCI” – www.genniezalenosci.pl
 • Realizator: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ – www.podajdalej.org.pl
 • Projekt współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 • Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
 • Produkcja: Konin, 2023

***

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ

Jedna z nielicznych w Polsce fundacji familijnych. Powołana w 2004 r. przez żonę Doktora Piotra Janaszka, nieżyjącą już Joannę Janaszek, jego córki – Zuzannę i Olgę oraz działaczy społecznych: Macieja Wiatrowskiego i Karola Włodarczyka, w hołdzie oraz z intencją kontynuacji dzieła życia zmarłego tragicznie Patrona. Fundacja nie tylko działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ale też wspólnie z nimi. Ponad 1/3 zespołu Fundacji stanowią pracownicy z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Każdego roku Fundacja otacza bezpośrednią opieką ponad 250 osób z niepełnosprawnościami stwarzając im warunki do godnego, niezależnego życia. Fundacja prowadzi m.in. naukę niezależności życiowej w mieszkaniach treningowych, terapię, rehabilitację, zajęcia sportowe (m.in. koszykówki, szybownictwa i paralotniarstwa na wózkach) i artystyczne. Fundacja propaguje likwidację barier architektonicznych w Polsce oraz szkoli m.in. wolontariuszy, asystentów osób z niepełnosprawnościami, terapeutów, urzędników i nauczycieli w zakresie tworzenia relacji z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Fundacja organizuje także kolonie rehabilitacyjno-integracyjne z nauką samodzielności dla dzieci z niepełnosprawnościami (kolonie „Małych Odkrywców”). Od 2022 r., Fundacja aktywnie wspiera niepełnosprawnych uchodźców i ich bliskich z objętej wojną Ukrainy.

Największym projektem Fundacji jest budowa OSADY JANASZKOWO – nowoczesnego kompleksu rehabilitacyjno-mieszkalnego, w którym osoby z niepełnosprawnościami nauczą się niezależnego życia.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
Print Friendly, PDF & Email