Gdzie postawić Piekarczyka?

Gdzie postawić Piekarczyka?
Fot. Michał Glock

Jak Piekarczyk, to z łopatą pod Bramą Targową. A gdyby tak elbląski Piekarczyk przystanął na Bulwarze Zygmunta Augusta z wędką? Urząd Miejski planuje rozmieścić pięć mosiężnych figurek elbląskiego Piekarczyka, o wysokości około 50 cm, na terenie Starego Miasta.

Niektórym może nasunąć się pytanie: „Po co, skoro od tylu lat wizytówka Elbląga zagrzała miejsce przy Bramie Targowej?” Odpowiedź jest następująca: figurki Piekarczyka, jako postaci legendarnej dla Miasta Elbląg, będą miały za zadanie oznaczać miejsca i wydarzenia ważne dla Elbląga, zarówno historycznie, jak i współcześnie. W zamyśle, mniejsze wersje Piekarczyka zachowają ten sam wizerunek, co zasłużona już rzeźba spod Bramy Targowej, natomiast będą opatrzone w atrybuty związane z danym miejscem lub wydarzeniem oraz przybiorą charakterystyczne pozy.

W jakim miejscu ulokować rzeźby? Z tym pytaniem Urząd Miejski zwraca się do mieszkańców Elbląga.

Do 22 kwietnia 2022 r. na adres mailowy: dpkit@umelblag.pl można nadsyłać własne propozycje na rozmieszczenie Piekarczyków. Może to być forma graficzna, jak i opisowa. Wiadomość powinna zawierać: miejsce potencjalnego ustawienia figurki, wyjaśnienie dlaczego dane miejsce jest istotne dla Elbląga, propozycję pozy oraz atrybut, w który zostanie wyposażony dany Piekarczyk, a także imię i nazwisko pomysłodawcy, wraz z danymi kontaktowymi.

Spośród wszystkich pomysłów wybranych zostanie 10, które zostaną poddane pod głosowanie na platformie internetowej „Elbląg Konsultuje”, a następnie 5 koncepcji, które zdobędą najwięcej głosów, wcieli się w życie.

Imię i nazwisko pomysłodawcy podane w wiadomości mailowej, jest bardzo istotne, ponieważ zwycięskie figurki, zostaną opatrzone personaliami ich pomysłodawców.
UM zachęca do nadsyłania swoich pomysłów, dzięki którym przyczynicie się Państwo do stworzenia nowej atrakcji turystycznej na mapie Elbląga.

Print Friendly, PDF & Email