Gdyńskie SPOT-y z bogatą ofertą dla dzieci

Gdyńskie SPOT-y z bogatą ofertą dla dzieci
Fot. archiwum MOPS

Zajęcia socjoterapeutyczne, wsparcie pedagoga, psychologa i logopedy, posiłek i wspólne odrabianie lekcji to tylko część oferty otwartych po remoncie dwóch placówek SPOT. Fundacja Młodorośli zaprasza dzieci i młodzież ze Śródmieścia i Witomina do aktywnego i wartościowego spędzania czasu po szkole.

SPOT-y to sieć placówek wspierających gdyńskie rodziny w pokonywaniu trudności wychowawczych i budowaniu więzi. Ponad pół tysiąca młodych gdynian regularnie uczęszcza do 16 SPOT-ów zlokalizowanych w 10 dzielnicach miasta. Placówki prowadzone są przez 9 organizacji pozarządowych i Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Pierwszeństwo w dostępności do SPOT-ów mają dzieci z najtrudniejszą sytuacją rodzinną jak i te, które są kierowane przez sąd, kuratorów i MOPS. Wszystkie SPOT-y oferują wsparcie w nauce, dożywienie dzieci, grupowe zajęcia terapeutyczne jak i indywidualne rozmowy wspierające z wychowawcami.

– W Gdyni systemowo podeszliśmy do zorganizowania popołudniowego wsparcia dla dzieci i młodzieży – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Budowę zorganizowanej sieci tego typu gdyńskich placówek rozpoczęliśmy w 2015 roku. Ujednoliconą nazwę SPOT dla wszystkich przyjęliśmy w 2017 r. W większości prowadzą je organizacje pozarządowe we współpracy z samorządem, który udostępnił lokale w różnych dzielnicach miasta, aby dopasować lokalizację do potrzeb dzieci i młodzieży. Cieszy nas różnorodność oferty realizatorów, dlatego z radością witamy w Gdyni świeżą krew – fundację Młodorośli. Zarówno SPOT IT oraz SPOT Młodorośli mają bardzo ciekawą ofertę dla młodych gdynian. Zachęcam do odwiedzenia i przekonania się o tym osobiście.

SPOT IT mieści się przy ul. Abrahama 80, natomiast SPOT Młodorośli przy ul. Widnej 8.Trwa właśnie rekrutacja uzupełniająca – SPOT IT może przyjąć 24 dzieci, a SPOT Młodorośli 40 dzieci. W obu placówkach są wolne miejsca. Należy dodać, że w ciągu roku prowadzony jest stały nabór.

– Udało się nam wyremontować obie placówki, które teraz są dostosowane do potrzeb najmłodszych. We wrześniu zorganizowaliśmy dni otwarte i cieszymy się, że wreszcie udało nam się rozpocząć zajęcia z nową grupą dzieci – mówi Olga Pajewska, prezes zarządu fundacji Młodorośli. Uczęszczają do nas dzieci w wieku od 6 do 18 lat, którym oprócz ciekawego zagospodarowania czasu po szkole, staramy się udzielać dodatkowego wsparcia w różnych sprawach. Dzieci są pod opieką naszych terapeutów i wychowawców – patrzymy, jak reagują na grupę, jak budują relacje. Na zajęciach terapeutycznych dzieci dowiadują się, jak poradzić sobie z emocjami. Rozmawiamy na temat, tego co wydarzyło się szkole, odrabiamy lekcje, jemy wspólny posiłek, uczymy dbać o wspólną przestrzeń. Dla nas jest ważne, aby uczestnicy mieli poczucie dobrze wykorzystanego czasu po szkole. Staramy się pracować nie tylko z dziećmi, ale również z rodzicami. Wówczas można lepiej poznać wzajemne relacje i dzięki temu nasze wsparcie jest skuteczniejsze.

Dodatkowym sposobem rekrutacji dzieci na zajęcia jest wyjście z ofertą wsparcia na zewnątrz. Streetworker regularnie pojawia się w miejscach, w których przebywa młodzież na terenie Witomina i Śródmieścia. Próbuje nawiązać z nimi relacje i informuje o możliwości skorzystania z oferty obu SPOT-ów.

– Wychodzę na dzielnicę do dzieci i młodzieży – wyjaśnia Zuzanna Bartnikowska, streetworkera. Nie muszą oni przychodzić do nas do placówki. Rozmawiamy, gramy w gry w ich naturalnym otoczeniu. Chcemy, żeby czuły się swobodnie.

Fundacja Młodorośli oprócz zaangażowania na rzecz osób przychodzących regularnie do SPOT-ów, otwiera się również na lokalną społeczność:

– W punkcie przy Widnej przygotowujemy kafejkę internetową SPOT C@fe, którą planujemy udostępnić gdyńskim dzieciom jak i seniorom. Będą mogli tu m.in. skorzystać z Internetu i porad dotyczących poruszania się w sieci lub wydrukować coś potrzebnego – dodaje Norbert Basiński, wychowawca.

Adresy wszystkich SPOT-ów na stronie: gdynskispot.pl

Print Friendly, PDF & Email