Sportowcy ekstremalni Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski popłyną przez Kanał Catalina w Los Angeles i jezioro Tahoe w USA oraz jezioro Memphrémagog w Kanadzie, by zebrać środki na badania USG dzieci z Pomorza.
Gdynianka Aleksandra Kabelis i były rugbista RC Arki Piotr Biankowski – sportowcy ekstremalni, organizatorzy zawodów Gdynia Winter Swimming Cup, pływacy zimowi i ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce – w sierpniu rozpoczną trzy ekstremalne przeprawy pływackie. Tym razem za cel obrali Kanał Catalina w Los Angeles i jezioro Tahoe w USA oraz jezioro Memphrémagog w Kanadzie. Wszystko, by pomóc dzieciom z Pomorza i promować profilaktykę antynowotworową. W trakcie swoich przepraw zmierzą się z silnymi prądami, zmieniającą się temperaturą wody, obecnością rekinów czy pływaniem na dużej wysokości.
Terminy i cel wypraw
Już w nocy z 6 na 7 sierpnia Aleksandra Kabelis podejmie próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina zlokalizowanego pomiędzy Los Angeles a Wyspą Catalina u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
Piotr Biankowski podejmie próbę przepłynięcia dwóch jezior: w terminie 13-15 sierpnia 34-kilometrowego górskiego jeziora Tahoe, zlokalizowanego na ponad 1897 m n.p.m. na pograniczu Kalifornii i Nevady, oraz w terminie 22-24 sierpnia 44-kilometrowego jeziora Memphrémagog, położonego na granicy Kanady oraz USA.
Podejmą się tego wyzwania w szczytnym celu, by zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego.
Między rekinami i potworami morskimi
Kanał Catalina to jeden z trzech najważniejszych historycznie odcinków do przepłynięcia na świecie dla pływaka długodystansowego. Nazywany jest Kanałem La Manche Ameryki, a jego pokonanie wpław wiąże się z takimi wyzwaniami, jak zmieniająca się temperatura wody, silne prądy oraz obecność stworzeń morskich, jak wieloryby, delfiny i rekiny.
Jeziora Tahoe oraz Memphrémagog zlokalizowane w USA oraz Kanadzie i zaliczane są do jednych z trzech jezior na świecie (wraz z jeziorem Loch Ness w Szkocji), które wzbudzają lęk wśród odwiedzających. Owiane są mitami i legendami o zamieszkujących je stworzeniach wodnych.
Podczas przepraw pływakom będzie towarzyszyć łódź asekuracyjna i kajakarze. Łodziami, poza załogą, popłyną także oficjalni obserwatorzy z międzynarodowych federacji, sprawdzający, czy próba odbywa się zgodnie z zasadami. Kajakarze z kolei będą prowadzić pływaka tak, aby pokonał cały odcinek w możliwie prostej linii.
Zgodnie z zasadami światowego pływania open water, aby próba zakończyła się sukcesem, pływak musi dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach. Podczas płynięcia nie może dotykać łodzi ani wejść na jej pokład. Niedozwolone jest używanie pianek ocieplających, płetw oraz innego sprzętu wspomagającego. Na sobie można mieć tylko strój, czepek oraz okularki.
Piotr Biankowski ma na swoim koncie m.in. przepłynięcie Kanału La Manche (2021), jeziora Loch Ness (2022) i Kanału Catalina (2023) oraz opłynięcie wyspy Manhattan (2022). Aleksandra Kabelis z sukcesem przepłynęła odcinek Gdynia – Hel (2022). W 2023 roku Aleksandra Kabelis i Piotr Biankowski jako pierwsi Polacy w historii wspólnie przepłynęli największe jezioro Anglii – Windermere oraz pokonali wpław trasę ze słynnego więzienia Alcatraz do San Francisco. Wszystkie te wyzwania sportowe zostały podjęte z myślą o wsparciu Fundacji Ronalda McDonalda.
Dla Aleksandry będzie to druga próba pokonania Kanału Catalina. W 2023 roku, po ponad 17 godzinach i 50 minutach walki w prądach Pacyfiku, musiała uznać wyższość oceanu.
Płyną, by pomóc dzieciom
Dzięki charytatywnej zbiórce w ubiegłym roku pływacy ufundowali badania USG dla 141 dzieci. Przeprowadzono je, by w porę wykryć ewentualne zmiany nowotworowe. Badania odbyły się w trakcie organizowanych przez nich zawodów Gdynia Winter Swimming Cup.
Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz przeprawom towarzyszy zbiórka charytatywna, dzięki której pływacy chcą ponownie zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dla dzieci z województwa pomorskiego. Zostaną one wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu 19 lat wzięło w nim udział ponad 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Wsparcie pływakom można przekazać na stronie zrzutki, zaś relację na żywo z przepłynięć będzie można śledzić na profilach Aleksandry i Piotra.