Gdynianki wyprzedzają raka

Gdynianki wyprzedzają raka
Fot. Kamil Złoch

Jeszcze przed południem długa kolejka kobiet ustawiła się przed punktem, w którym w sobotę odbyła się miejska akcja „Sprawdź się na jesień”. To szeroka, ogólnodostępna profilaktyka najbardziej kobiecego z nowotworów, czyli raka piersi. Kolejny raz w Centrum Riviera dziesiątki gdynianek uczyły się samobadania, konsultowały się ze specjalistami i zrobiły pierwszy krok do tego, aby wyprzedzić ewentualną chorobę i skutecznie z nią walczyć.

Statystycznie to najczęściej nękający całą populację kobiet nowotwór, a w samej Polsce każdego roku z jego powodu umiera średnio kilkadziesiąt tysięcy osób. Najczęściej jest wykrywany u pań po 50-tce, ale coraz częściej dotyka też młodszych kobiet. To jedno z największych wyzwań dla współczesnej medycyny, stąd warto przy każdej możliwej okazji korzystać z tego, co może pomóc w wykryciu raka piersi i szybkim wdrożeniu leczenia.

„Sprawdź się na jesień”

Powróciła dobrze już znana akcja profilaktyczna, którą razem z miastem Gdynia organizuje Gdyńskie Centrum Zdrowia. „Sprawdź się na jesień” to inicjatywa skupiająca wszystkie podstawowe formy profilaktyki wspomnianego nowotworu piersi – od najprostszych badań i wywiadu po konsultacje z doświadczonymi lekarzami i badania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Każda gdynianka ma dzięki temu możliwość sprawdzenia, czy nie pojawiły się u niej pierwsze objawy „kobiecego raka”. Szybka diagnoza to najcenniejszy środek w walce z chorobą, co nieustannie podkreślają lekarze, dlatego nie powinna dziwić długa kolejka, która kolejny raz ustawiała się przed miejskim punktem akcji w Centrum Riviera.

– Program ten jest już realizowany od 2019 roku, cieszy się bardzo dużą popularnością. Dzisiaj zapraszamy nasze mieszkanki do konsultacji z onkologiem, na tak zwane badania palpacyjne i na przeprowadzenie wywiadu, dodatkowo panie, które mają wskazanie do wykonania badania USG będą miały taką możliwość. Panie w wieku 50-60 lat mają też możliwość wykonania badania mammografii piersi, tutaj, przed budynkiem Rivery. W zeszłym roku z wszelakich badań w naszym punkcie skorzystało około 150 osób, a już teraz widzimy, że kolejka jest większa niż w zeszłym roku – mówiła Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Pełen pakiet profilaktyki dla gdynianek

W sobotę od 10:00 do 16:00 we wspomnianym punkcie w Centrum Riviera w charakterystycznych, różowych dekoracjach panie zainteresowane badaniem piersi przyjmował cały sztab specjalistów: od tych, którzy wyjaśniali jak wykonywać podstawowe samobadanie, przez dietetyków i wykonujących pomiary ciśnienia, glukozy czy cholesterolu, aż po lekarzy-onkologów, którzy prowadzili indywidualne konsultacje, a nawet wykonywali na miejscu badanie USG piersi.

To nie wszystkie możliwości, które są związane z tegoroczną edycją akcji. Już wkrótce, bo od 2 do 10 listopada Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne będzie też świadczyć cytologię, badania ginekologiczne, ginekologiczne badania USG i konsultacje z położnymi m.in. w zakresie samokontroli piersi. W tym przypadku chętne kobiety mogą umawiać się osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc na numer telefonu 661 660 998 lub  695 740 777.

– Akcja jest zorganizowana po to, żeby „wyłapać” w jak najbardziej wczesnym stadium guzek, który możliwy jest do wyleczenia. Guzek, który w toku diagnostyki okazuje się później rakiem. Co roku spotykamy przypadkowo kobiety, które świadomie się tutaj zgłaszają lub wręcz przypadkowo, będąc przy okazji w pobliżu, są zachęcone, żeby się zbadać i wśród w zeszłym roku sześćdziesięciu kilku kobiet cztery kobiety miały wskazania do poszerzenia diagnostyki. W moim odczuciu ta akcja była warta tego, żeby tym czterem kobietom zaproponować postępowanie, które mogło doprowadzić do wyleczenia nowotworu właściwie całkowicie – mówiła pracująca na miejscu, w punkcie w Centrum Riviera, dr n. med. Ewa Wachuła, na co dzień lekarz onkolog w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

„Program profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2022-2023”, w ramach którego zorganizowano sobotnią akcję jest w całości finansowany z budżetu miasta Gdyni. Jest skierowany jest do mieszkanek Gdyni, które ukończyły 20. rok życia, nie mają rozpoznanego i/lub leczonego nowotworu piersi (obecnie lub w przeszłości) oraz nie mają rozpoznanego nosicielstwa genów BRCA1/BRCA2.

Więcej informacji o prowadzonej w Gdyni profilaktyce raka piersi można znaleźć na specjalnej stronie zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi.

Całą akcję wspierają liczni partnerzy, w tym m.in. Szpitale Pomorskie, Centrum Riviera, Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Położnych Jolanta Madej, Geneva Trust Sp. z o.o., Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, TMS Sp. z o.o., NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne, Clinica Medica Sp. z o.o. oraz Salon Ultrasonografii Onkologicznej dr n. med. Piotra Plecki.

Print Friendly, PDF & Email