Gdynia: Złóż nowy wniosek o 500 plus. Jak to zrobić?

Gdynia: Złóż nowy wniosek o 500 plus. Jak to zrobić?
Materiały prasowe

Od 1 lutego wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres można składać drogą elektroniczną. Od tego roku obowiązują nowe zasady. Zmieniły się terminy naboru i okres, na jaki przyznawane jest świadczenie. Wnioski w formie papierowej będą przyjmowane od kwietnia – poprzez wrzutnię, w punkcie Informacji Turystycznej oraz pocztą.

Rodzina 500 plus jest rządowym programem wsparcia dla rodzin. Od 1 lipca 2019 roku to świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

1 lutego ruszy nabór wniosków o 500 plus. Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni spodziewa się, że w tym roku wpłynie ich ponad 28 tysięcy. Należy jednak pamiętać, że obowiązują nowe zasady.

– Od tego roku 500 plus będzie wypłacane na nowych zasadach. Wnioski o przyznanie świadczenia trzeba składać raz w roku. Zmienił się bowiem okres, na jaki jest ono przyznawane. Zmieniają się także terminy składania wniosków. Trzeba o tym pamiętać, ubiegając się o świadczenie wychowawcze na okres zasiłkowy 2021/2022 – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na jaki okres będzie teraz przyznawane 500 plus? Będzie on trwał od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku.

Jeżeli rodzic lub opiekun złożył wniosek o 500 plus po 30 czerwca 2019 roku, to świadczenie zostało mu przyznane do 31 maja br. Dlatego w 2020 roku nie trzeba było składać kolejnego wniosku (wyjątek stanowili rodzice, którzy wnioskowali o wsparcie po raz pierwszy – w związku z narodzinami dziecka).

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Aby otrzymać świadczenie 500 plus po 31 maja 2021 roku, należy złożyć odpowiedni wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun faktyczny czy opiekun prawny dziecka. Wnioski będą przyjmowane online od 1 lutego poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Zachęcamy właśnie do takiej formy przesyłania wniosków. Droga elektroniczna to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób ubiegania się o świadczenia.

Wnioski papierowe będzie można składać później, bo od 1 kwietnia – poprzez wrzutnię w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 lutego 24, w punkcie Informacji Turystycznej (wymagane jest wcześniejsze umówienie wizyty) lub pocztą. Zalecane jest jednak przesyłanie wniosków drogą elektroniczną lub ewentualnie przez wrzutnię albo pocztą, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i konieczność ograniczania kontaktów osobistych.

Osobiste składanie wniosków będzie możliwe tylko w wyjątkowych i uzasadniowych przypadkach po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Aby umówić termin, należy przesłać swoje dane (imię i nr telefonu z dopiskiem „Wizyta”) na adres mailowy: rds@gdynia.pl i oczekiwać na kontakt pracownika.

Wypłata świadczenia jest uzależniona od daty złożenia wniosku. Tabela określająca te terminy jest dostępna na stronie internetowej www.gdynia.pl/bip (zakładka: Wydział Spraw Społecznych – Sprawy do załatwienia). 

Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni zachęca do podawania numeru konta bankowego, gdzie będzie można przelać pieniądze. Ułatwi to wypłatę świadczeń.

Szczegółowe informacje oraz wymagane wnioski można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Poniżej zamieszczamy też ulotkę informacyjną do pobrania.

Do pobrania:
Print Friendly, PDF & Email