Dwie ważne nagrody – za drugie miejsce w Indeksie Zdrowych Miast w Polsce oraz trzecie w kategorii Zdrowie otrzymała Gdynia podczas Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko. Przedstawiciele Trójmiasto bardzo wysoko lokują się w tym roku w rankingu.
Indeks Zdrowych Miast to ogólnopolska inicjatywa, która ocenia działania polskich miast w kwestiach związanych nie tylko ze zdrowiem, ale ogólnie pojętym dobrostanem mieszkańców. Projekt, tworzony przez Grupę LUX MED we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej i Open Eyes Economy Summit (OEES), prezentuje warunki życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. W tegorocznej edycji nie zabrakło niespodzianek i nowości – m.in. dwóch rankingów w kategorii głównej – dla miast poniżej i powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą 3. edycji wśród dużych miast został Poznań, a wśród tych mniejszych – Sopot.
– Gdynia zajęła wysoką lokatę, drugie miejsce w rankingu ogólnopolskim, doceniono nas również w kategorii opisującej działania związane ze zdrowiem – podkreśla Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – To dla nas potwierdzenie, że nasze działania z zakresu promocji zdrowia mają realny wpływ na poprawę dobrostanu mieszkańców.
Indeks Zdrowych Miast jest zbiorem informacji o podejmowanych przez lokalne samorządy inwestycjach i działaniach, które tworzą coraz bardziej zrównoważoną przestrzeń miejską. Dzięki analizie, samorządy mogą zweryfikować wprowadzane przez siebie praktyki i zobaczyć ich realny wpływ na poziom jakości mieszkańców.
Miasta zostały ponownie ocenione w ośmiu kategoriach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń.
Nowością, wprowadzoną do zestawienia w tegorocznej edycji, jest podział w kategorii głównej na miasta poniżej 300 tys. mieszkańców i te powyżej tej liczby. Wśród miast poniżej 300 tys. mieszkańców laur zwycięzcy przypadł Sopotowi. Na drugim miejscu uplasowała się właśnie Gdynia, a na trzecim podkarpacki Rzeszów. Wśród wielkich aglomeracji niespodzianka – to Poznań jest miastem, w którym żyje się najlepiej. Na podium obok stolicy Wielkopolski, uplasowała się Warszawa, która rok temu stała na pierwszym miejscu podium. Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk.
– Zależy nam, by Indeks Zdrowych Miast był punktem odniesienia i inspiracją dla samorządów, mieszkańców i naukowców. Powstał po to, by zmieniać miasta, wspierać ich rozwój tak, by wszystkim nam żyło się w nich po prostu lepiej. Liczę, że dane jakie przywołujemy w raporcie będą swego rodzaju inspiracją dla władz samorządowych, jak i w którym kierunku warto się doskonalić, by zadbać o dobrostan mieszkańców – mówi Anna Rulkiewicz, inicjatorka Indeksu, członkini rady programowej Kongresu Zdrowe Miasta i prezeska Grupy LUX MED.
Na wyniki tego rankingu mają realny wpływ opinie mieszkańców. Informacja – jak głosować, jest w tym artykule.