Gdynia: Wspólnie przy wigilijnym stole – miejska wieczerza w sobotę

Gdynia: Wspólnie przy wigilijnym stole – miejska wieczerza w sobotę
Fot. Tim Douglas/Pexels

Aż 500 paczek, a w nich m.in. pasztet, gulasz, barszcz, słodycze – to czekać będzie już w sobotę na samotnych i potrzebujących, których na miejską wigilię, organizowaną przez Centrum Aktywności Seniora, zaprasza Wojciech Szczurek.

Paczki trafią do rąk tych, którzy w sobotę zjawią się w VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kopernika 34 w Gdyni, by wspólnie spędzić ten niezwykły czas.  

Centrum Aktywności Seniora od lat organizuje w Gdyni miejskie spotkania wigilijne dla osób samotnych i potrzebujących. 

Na zdjęciu: dyrektor CAS, Bożena Zglińska w otoczeniu wolontariuszek – Pracownicy i wolontariusze Centrum Aktywności Seniora w czwartek przygotowali już wigilijne paczki. Fot. Zygmunt Gołąb

– Od ponad 20 lat tradycja paczek wigilijnych, ale też spotkania w dniu święta, w wigilię Bożego Narodzenia, jest gdyńską tradycją. W tym roku zapraszamy 500 osób do wspólnego stołu – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora. – Na wigilię zaprasza pan prezydent Wojciech Szczurek, również jest obecny z radnymi, wolontariuszami, z wszystkimi osobami, z harcerzami, Caritasem, którzy nam w tym roku pomagają. Mamy nadzieje, że goście nas nie zawiodą i wszystkie miejsca będą zajęte. Bo chcemy, żeby te święta rzeczywiście przynosiły nadzieję, radość i lepsze jutro – dodaje Bożena Zglińska. 

Gdzie i kiedy miejska wigilia? 

Warto dodać, że ta miejska wigilia powraca do Gdyni po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa. W tę wigilijną sobotę spotkanie połączone z kolacją, obdarowaniem paczką, wysłuchaniem życzeń i przełamaniem się opłatkiem, odbędzie o godz. 15:00 w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kopernika 34 w Gdyni.

Tam właśnie 500 miejsc będzie czekać na wszystkich chętnych. Podczas wigilijnej kolacji nie zabraknie tradycyjnego, czerwonego barszczu z pasztecikiem, śledzia w śmietanie, rolady szpinakowej z wędzoną rybą, kotlecików rybnych, wigilijnej kapusty z grochem i tradycyjnej sałatki  jarzynowej. 

Dobrzy ludzie w akcji 

Pracownicy Centrum Aktywności Seniora wraz z wolontariuszami przygotowania do sobotniej uroczystej kolacji rozpoczęli już wcześniej. W czwartek, 22 grudnia, pakowali paczki, które zostaną rozdane podczas wigilijnej kolacji. 

– Od dziś zaczęliśmy pakować paczki dla gdynian najbardziej potrzebujących i samotnych, które będą rozdawane podczas spotkania wigilijnego 24 grudnia o godz. 15:00, po spotkaniu świątecznym. W paczkach są produkty spożywcze takie jak: pasztet, gulasz, barszczyk, rybki, ale też zadbaliśmy o to, żeby były słodycze, żeby te święta były miłe i przyjemne dla wszystkich – mówi dyrektor Bożena Zglińska. 

Mat. prasowe
Pomagają z potrzeby serca 

Dla osób, które w czwartkowe przedpołudnie przyszły do Centrum Aktywności Seniora, by pomóc w przygotowaniu 500 paczek, które zostaną rozdane podczas wigilijne  kolacji, ta okazja jest wyjątkowa. Pomagając innym, dają coś od siebie. Dzielą się drzemiącym w nich dobrem z autentycznej potrzeby serca. 

Jedną z wolontariuszek, pomagających przygotowywać paczki na sobotnią wigilię, jest Janina Sandrach. 

Fot. Zygmunt Gołąb

– Tu od kilku lat robimy paczki, jest nam tutaj bardzo miło, panuje tu miła atmosfera, bardzo lubię to robić, dlatego tu jestem – mówi pani Janina. – Jest to bardzo pomocne dla samotnych, potrzebujących i jestem szczęśliwa, że mogłam tu przyjść i pomóc – dodaje. 

Pani Janina chciałaby jak najdłużej angażować się we wsparcie potrzebującym. 

– Bardzo bym chciała, jak mi zdrowie oczywiście pozwoli, jeszcze następne lata tutaj przebywać, coś robić i pomagać. Bo to jest wielki dar od serca, że mogę pomóc innym, ogromna radość dla mnie – mówi wolontariuszka Centrum Aktywności Seniora. 

Print Friendly, PDF & Email