Gdynia: Wracają zajęcia stacjonarne w dziennych ośrodkach wsparcia

Gdynia: Wracają zajęcia stacjonarne w dziennych ośrodkach wsparcia
Fot. Pexels

Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Gdynia uruchomiła stacjonarną działalność dziennych jednostek wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Zgodnie z rekomendacjami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni ośrodki funkcjonują zgodnie z zatwierdzonymi planami, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

17 czerwca zajęcia stacjonarne wróciły w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, czterech środowiskowych domach samopomocy, czterech warsztatach terapii zajęciowej, Zespole Świetlic Opiekuńczych (3 świetlice), dwóch klubach terapii zajęciowej oraz w trzech klubach samopomocy (2 kluby w ramach Centrum Samopomocy oraz Klub Samopomocy „Między Słowami”).

– To bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla osób korzystających z tych form wsparcia oraz ich rodzin – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Od dłuższego czasu z niecierpliwością czekaliśmy na powrót zajęć stacjonarnych. To możliwe, dzięki temu, że byliśmy w stałym kontakcie z sanepidem i dzięki przygotowanym przez nas wcześniej planom.

Kierownicy placówek ocenili sytuację związaną z realizacją szczepień zarówno podopiecznych, jak i kadry oraz opracowali plany uruchomienia ośrodków zgodne z procedurami i zasadami reżimu sanitarnego. Wszystko z uwzględnieniem specyfiki warunków pracy w danej jednostce i ogólnie obowiązujących przepisów – w szczególności tych dotyczących ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a także wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Chociaż dzienne ośrodki wsparcia w Gdyni były zamknięte przez wiele miesięcy, pracownicy cały czas pozostawali w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi. Odbywały się m.in. zajęcia online, zapewniano też materiały terapeutyczne do pracy w domu, np. karty pracy do treningu umysłu, drobny sprzęt gimnastyczny, gry czy materiały do zajęć plastycznych. Część ośrodków od pewnego czasu organizowała również wspólne spacery z uczestnikami w małych grupach. Ponadto osobom samotnym dowożono do domów gorące posiłki.

Print Friendly, PDF & Email