Gdynia: Wirtualne „Albatrosy”

Gdynia: Wirtualne „Albatrosy”
Fot. Adminstrator

Jak napisać dobry scenariusz? O czym trzeba pamiętać na planie filmowym? O tych oraz wielu innych zagadnieniach na temat produkcji amatorskich filmów krótkometrażowych będzie można się dowiedzieć podczas wirtualnej odsłony „Albatrosów”.

To internetowa wersja odbywającego się pod tą sama nazwą i skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz średnich Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich. W jego ramach przygotowano warsztaty online, które prowadzą wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Właśnie ruszyły zapisy do projektu.

W tym roku „Albatrosy” odbędą się również w formie wirtualnej. Projekt ma zainteresować młodzież tworzeniem filmów oraz poszerzać indywidualne pasje młodych twórców i miłośników kina. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W ramach internetowej edycji wydarzenia zaplanowano warsztaty online – w formie podcastów. Przygotowane nagrania pozwolą młodym ludziom poznać najważniejsze zagadnienia na temat filmu i kina oraz uzyskać informacje o tym, jak samodzielnie przygotować amatorskie filmy krótkometrażowe.

Fot. Gdyńskie Centrum Filmowe (Facebook)

Przygotowane przez wykładowców Gdyńskiej Szkoły Filmowej materiały to kompendium wiedzy. Uczestnicy projektu dowiedzą się, dlaczego film musi mieć scenariusz i jak go napisać, a także co trzeba przygotować, zanim zaczną się zdjęcia. Poznają również specyfikę języka filmowego oraz tajniki pracy z kamerą, światłem i mikrofonem. Na koniec zdobędą też wiedzę na temat montażu i postprodukcji obrazu oraz dźwięku.

Każdy uczeń, który zgłosi chęć udziału w projekcie, otrzyma bezpłatny dostęp do bazy materiałów. Co należy zrobić, aby stać się częścią wydarzenia? Wystarczy zapisać się na warsztaty, wypełniając specjalny formularz.

Szczegółowe informacje na temat wirtualnych „Albatrosów” można znaleźć na facebookowym profilu Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Każdy uczestnik wirtualnej odsłony projektu może stworzyć własny film i wziąć również udział w konkursie w ramach Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich „Albatrosy”. Jest on organizowany osobno dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Zasady są proste. Należy wymyślić film o dowolnej tematyce i wykonać go dowolną techniką. Następnie wysłać zgłoszeniowy formularz wraz z przygotowanymi materiałami. Młodzi filmowy ze szkół ponadpodstawowych maja na to czas do 31 sierpnia. Natomiast uczniowie szkół podstawowych mogą się zgłaszać do 15 września.

Więcej o zasadach i terminach konkursu można przeczytać tutaj.

Wirtualne Albatrosy to projekt realizowany przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Magdalena Czernek
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email