Gdynia: Wielkanocne wsparcie. Pomoc potrzebującym

Gdynia: Wielkanocne wsparcie. Pomoc potrzebującym
Fot. gdynia.pl

Święta wielkanocne za pasem – powoli przygotowujemy się na tradycyjne, świąteczne śniadanie z bliskimi przy wspólnym stole. Niestety, nie każdy jest w stanie je zorganizować. Aby pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, ruszają okolicznościowe akcje. To przede wszystkim paczki żywnościowe, które trafią do osób samotnych oraz w trudnej sytuacji materialnej i zastąpią śniadanie w kościele oo. Franciszkanów. Trwają też zbiórki żywności, a gdynianie potrzebujący doraźnej pomocy mogą udać się do sklepów społecznych.

Paczki zastąpią spotkanie

Potrzebujący zawsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie przed świętami, tak aby przeżyć je godnie – to już w zasadzie gdyńska tradycja. Co roku miasto organizowało wspólne śniadanie przy wielkim stole w gdyńskim kościele oo. Franciszkanów. Tym razem go zabraknie, ale to nie oznacza, że osoby w potrzebie zostaną bez pomocy. Ze względu na pandemiczne obostrzenia świętowanie zmienia formę.

– Wielkanoc to przede wszystkim czas radości. I choć sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozwala nam na zorganizowanie tradycyjnego śniadania wielkanocnego w kościele oo. Franciszkanów, to chcemy nieść gdynianom nadzieję i wsparcie. Dlatego Centrum Aktywności Seniora przygotowuje 500 świątecznych paczek, które zostaną rozwiezione po domach osób potrzebujących przez pracowników CAS i MOPS. Niech te święta, choć w pandemicznych czasach, będą spokojne i pełne miłości – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wielkanocne paczki trafią przede wszystkim do osób potrzebujących pomocy, starszych i samotnych oraz rodzin w trudnej sytuacji materialnej. W środku znajdzie się żywność, a dokładnie potrawy i składniki, które kojarzą się ze świętami wielkanocnymi. Wśród nich m.in. tradycyjny żurek, przetwory rybne i mięsne, a także słodycze.

Pomóż w zbiórce podstawowych produktów

Oprócz wsparcia przygotowanego przez miasto istnieją również inne formy pomocy. Można przyłączyć się do przedświątecznych akcji i sprawić komuś przyjemność. Jak zawsze przy tej okazji, jedna z najprostszych form to zbiórki jedzenia, które pomagają potrzebującym wypełnić świąteczny stół.

Bank Żywności w Trójmieście prowadzi Wielkanocną Zbiórkę Żywności pod hasłem „Święta godne, a nie głodne”, która ze względu na pandemię została podzielona na wersję tradycyjną i online.

– Na stronie internetowej zbiorkazywnosci.pl można przekazać symboliczną darowiznę, za którą kupimy żywność, a ta trafi do naszych podopiecznych, do sklepów społecznych, naszego magazynu czy do paczek dla osób, które potrzebują pomocy. Do niedzieli trwa też jeszcze stacjonarna zbiórka żywności. Listę sklepów, które biorą w niej udział, można znaleźć na tej samej stronie, można też wyszukać sklep najbliżej siebie. Zbieramy oczywiście rzeczy, które mają długie terminy ważności i przede wszystkim takie, które można długo przechowywać. To, co zazwyczaj jest w domowej spiżarni, czyli mąka, makarony, konserwy, różnego rodzaju przetwory, ale też słodycze, kawa czy herbata. Bardzo docenimy też dodatki wielkanocne, jak żurek czy majonez – mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

W przypadku Gdyni jeszcze w sobotę i niedzielę (27 i 28 marca) można wrzucić zakupione z myślą o zbiórce produkty do koszy znajdujących się w trzech marketach Lidl (ul. Chylońska 110B, Chwarznieńska 129 i Morska 116), trzech sklepach sieci Biedronka (ul. Chylońska 251, Bema 22/24 i Chylońska 42A) oraz w sklepie Aldek (ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 3-11). Zbiórka w formie online trwa natomiast do 3 kwietnia, czyli Wielkiej Soboty.

Zebrane produkty będą na bieżąco dystrybuowane do potrzebujących – tak, by mogli oni spędzić święta w spokojnej i domowej atmosferze, bez martwienia się o podstawowe rzeczy. Warto dorzucić cegiełkę do świątecznej pomocy, bo, jak zaznacza Bank Żywności w Trójmieście, sytuacja związana z pandemią sprawiła, że przez ostatnie miesiące – z prośbą o wsparcie – do organizacji zgłaszają się kolejne osoby, które nie mogą znaleźć pracy lub mają niższe zarobki.

Potrzebujesz doraźnej pomocy? Wstąp do sklepu

Nie korzystasz do tej pory z miejskiego wsparcia i nie kwalifikujesz się do zinstytucjonalizowanej pomocy, ale okoliczności sprawiły, że będzie Ci trudno zorganizować tradycyjne święta? Możesz sięgnąć po wsparcie oferowane przez gdyńskie sklepy społeczne, gdzie czeka żywność dla osób w potrzebie – także tych, które np. borykają się z chwilowym kryzysem czy brakiem pracy.

W okresie przedświątecznym sklepy społeczne będą działać jak zawsze. Dwie gdyńskie placówki tego typu – przy ul. Lotników 86 i przy ul. Maciejewicza 11 – są czynne dwa dni w tygodniu. Ze wsparcia w tej formie mogą korzystać nie tylko mieszkańcy Gdyni zmagający się z trudnościami życiowymi, ale i obcokrajowcy. W ten sposób można łatwo zebrać podstawowe produkty, które pozwolą przygotować kilka tradycyjnych potraw na wielkanocne śniadanie.

– W sklepach przede wszystkim jest żywność świeża, jak mięso, nabiał, warzywa czy owoce. Przed świętami to na przykład także więcej jajek niż zazwyczaj. To dobry moment, żeby zrobić zapasy lub zaplanować coś z myślą o świątecznym posiłku – mówi Łukasz Jaroń.

Każdy może też pomóc w uzupełnianiu półek w społecznych sklepach. Choć w tym wypadku żywność musi spełniać określone wymogi. Nie mogą być to np. domowe przetwory, lecz jedynie produkty zakupione w sklepach, z etykietą i terminem ważności, zgodne z regułami sanepidu. Produkty należy przynosić do sklepów społecznych w godzinach ich otwarcia.

Lodówka dla potrzebujących

Warto pamiętać także o funkcjonującej przy kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana lodówce społecznej, do której mieszkańcy już od kilku miesięcy wkładają żywność przeznaczoną dla potrzebujących.

Lodówka jest ogólnodostępna i znajduje się na świeżym powietrzu, przy wejściu do dawnego dolnego kościoła przy ul. Ujejskiego. Można z niej korzystać w dowolnym momencie – zarówno chcąc podzielić się zakupionym jedzeniem, jak i korzystając z pozostawionej w niej żywności.

Print Friendly, PDF & Email