Gdynia: Świat dostępny dla każdego – Ulka znowu w akcji

Gdynia: Świat dostępny dla każdego – Ulka znowu w akcji
Fot. materiały prasowe kampanii

Nadszedł maj – miesiąc wrażliwości, a wraz z nim kolejna odsłona gdyńskiej kampanii społecznej „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”. Projekt pokazuje, co tak naprawdę oznacza dostępność i jak ważne jest, żeby każdy miał możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Do wzięcia udziału w akcji zachęca prezydent Wojciech Szczurek i bohaterka kampanii – Ulka.

Celem kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” jest uświadomienie innym, że każda osoba powinna mieć możliwość aktywizacji społecznej na wszystkich jej szczeblach, a niepełnosprawność nie może być powodem gorszego traktowania, pozbawiania lub ograniczania dostępu w różnych sferach życia. Chodzi między innymi o takie obszary, jak: edukacja, praca, ogólnodostępne usługi, wsparcie społeczne czy życie kulturalne.

Każdy z nas chciałby w pełni korzystać z życia. Ale paradoksalnie dostęp nie zawsze oznacza dostępność. Anka może wypożyczyć książkę z biblioteki, ale jako osoba niewidoma nie może jej przeczytać. Tomek może oglądać telewizję, ale niedosłyszy, więc wiele informacji go omija. Krzyś chciałby uczestniczyć w e-lekcjach, ale nie ma swojego komputera. A pani Zosia uwielbia chodzić do teatru, ale nie zawsze jest w stanie wejść po schodach.    

Dostępność pozwala jak największej liczbie osób korzystać z przestrzeni, produktów i usług na równych zasadach. A w połączeniu z otwartością i uśmiechem – czyni świat bardziej przyjaznym dla wszystkich.

W ramach tegorocznej kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” powstała kolejna animacja promująca dostępność przestrzeni publicznej oraz aktywność osób z niepełnosprawnościami. Spot można obejrzeć w dwóch wersjach: bez audiodeskrypcji oraz z lektorem.

Jakie działania i akcje zaplanowano w ramach w tegorocznej kampanii? To m.in.:

 • szkolenie z zakresu dostępności cyfrowej dla gdyńskich organizacji pozarządowych,
 • filmik „Joga dla wszystkich” – inicjatywa Fundacji Przytulny Domek,
 • spot promujący kampanię,
 • napis zwracający uwagę na tematykę kampanii, który będzie pojawiał się raz w tygodniu w witrynach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego,
 • cykl infografik edukacyjnych „Co to jest dostępność?”. Zostaną też wymienione jej rodzaje: dostępność architektoniczna – projektowanie uniwersalne, dostępność cyfrowa, komunikacyjno-informacyjna (np. jakie urządzenia wspierają osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu), a także ogólnoświatowe symbole niepełnosprawności oraz czworonożny pomocnik – rodzaje psów, które pomagają w codzienności jako asystenci i przewodnicy.

W cyklu krótkich filmików o dostępności udział wzięli:

 • Justyna Sudzik  – prezes Fundacji Przytulny Domek,
 • Alexandre Pereira z Portugalii i Elniz Isayev z Azerbejdżanu, odbywający roczny wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Ich pobyt w Gdyni koordynowany jest przez Centrum Współpracy Młodzieży,
 • Kuba Nowicki – student filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, pasjonat nauk o ziemi i literatury fantastycznej oraz aktywista społeczny,
 • Mariusz Rozborski – prezes fundacji „Prosto z Serca”, członek Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Gdyni,
 • Marta Otrębska – koordynatorka ds. dostępności w Muzeum Emigracji w Gdyni,
 • Magdalena Biegańska – kierownik Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością w Wydziale Dostępności Urzędu Miasta Gdyni.

Program wydarzeń w ramach kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście” będzie dostępny na Facebooku. Tam również na bieżąco będą się pojawiać infografiki i ważne informacje dla wszystkich.

Print Friendly, PDF & Email