Gdynia: Trolejbusy zasilane słońcem

Gdynia: Trolejbusy zasilane słońcem
Fot. Kamil Złoch

Gromadzona przez panele fotowoltaiczne energia słoneczna wkrótce wspomoże trzy miejskie instytucje. Wygenerowany tym sposobem prąd zasili trolejbusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, a także siedziby Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Domu Pomocy Społecznej.

Wymienione podmioty właśnie dostały od Zarządu Województwa Pomorskiego dofinansowanie ze środków unijnych na instalację fotowoltaiki. To realna oszczędność, a także sposób na promowanie odnawialnych źródeł energii.

Uzyskanie dofinansowania to efekt wspólnego wysiłku gdyńskich jednostek budżetowych: Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Domu Pomocy Społecznej. Przygotowały one projekt pn. „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie innowacyjnego wdrożenia fotowoltaiki w systemie komunikacji trolejbusowej PKT w Gdyni oraz w jednostkach budżetowych miasta: PPNT Gdynia i Dom Pomocy Społecznej w Gdyni”.

Pomysł został zgłoszony do Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie Pomorskim. Decyzją jego zarządu przyznano dofinansowanie w wysokości przeszło 2,5 miliona złotych, co stanowi 60% kosztów kwalifikowalnych.

– W czasach kryzysu ekonomicznego i klimatycznego niezwykle ważne jest, by stawiać na źródła energii odnawialnej. To bardzo dobry pomysł, by energia słoneczna zasilała trolejbusy, czy też miejskie instytucje, takie jak PPNT czy Dom Pomocy Społecznej. Cieszę się, że projekt ten zwrócił uwagę grantodawców. Zastosowanie fotowoltaiki to realna oszczędność, a także sposób na propagowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii, do czego zachęcam zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Panele fotowoltaiczne umieszczone zostaną na dachach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Domu Pomocy Społecznej, a także na wiatach dla trolejbusów w zajezdniPKT Gdynia przy ul. Zakręt do Oksywia. Z technicznego punktu widzenia interesująca jest zwłaszcza ta ostatnia instalacja. Wygenerowany z energii słonecznej prąd trafi tu bezpośrednio sieci trakcyjnej. Podpięte są pod nią trolejbusy, które poruszają się po mieście, a którymi na co dzień podróżują tysiące gdynian. Szacuje się, że tym sposobem uda się uzyskać nawet kilka procent potrzebnej energii.

W przypadku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Domu Pomocy Społecznej panele będą  wspierać bieżące zużycie prądu.

Fot. mat. prasowe

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ramach osi priorytetowej poświęconej energii i odnawialnym źródłom energii. Decyzję o jego przyznaniu podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt projektu to 5 577 383,80 zł z czego koszty kwalifikowalne wynoszą 4 221 309,69 zł. Działając wspólnie PKT, PPNT i DPS w Gdyni otrzymały dofinansowanie w wysokości 2 534 896,47 zł, co stanowi 60,05% kosztów kwalifikowalnych.

Print Friendly, PDF & Email