Gdynia: Teraz wniosek o 300+ tylko drogą elektroniczną

Gdynia: Teraz wniosek o 300+ tylko drogą elektroniczną
Fot. Pixabay

Od 1 lipca będzie można składać wnioski o świadczenie Dobry start 300+. To jednorazowe wsparcie na wyprawkę dla uczniów na nowy rok szkolny. W tym roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowadziło całkowitą elektronizację, co oznacza, że wnioski będą przyjmowane jedynie drogą elektroniczną.

Dobry start 300+ to program rządowego wsparcia dla uczniów i ich rodzin. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Taki rodzaj wsparcia jest wypłacany bez względu na wysokość dochodów rodziny.

Aby usprawnić proces obsługi, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowało się wprowadzić całkowitą elektronizację procesu składania wniosków o to świadczenie, wyłączając papierowy obieg dokumentów. Co oznacza, że po 300 zł na wyprawkę szkolną można się zgłosić jedynie, wypełniając formularz przez internet.

Rodzice, którzy dotąd otrzymywali świadczenie w gotówce – pobieranej w gminie czy w formie przekazu pocztowego – teraz będą musieli podać numeru konta bankowego, na które trafią środki.

Osoby, które chciałyby skorzystać ze wsparcia w złożeniu wniosku online, otrzymają pomoc od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w celu zabezpieczenia odpowiedniego zaplecza nawet w mniejszych miejscowościach, będzie współpracował z Pocztą Polską oraz KRUS-em.

Jak złożyć wniosek?

Od 1 lipca wszyscy rodzice mogą składać wnioski online:

  • przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • przez portal PUE ZUS.

Wnioski należy składać do 30 listopada. Złożenie dokumentów do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony później – środki trafią do rodziny dopiero w ciągu dwóch kolejnych miesięcy.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w Gdyni w ramach programu Dobry start 300+ wypłaciliśmy 7 378 500 zł. Co oznacza, że w sumie świadczenie otrzymało 24 615 dzieci.

Print Friendly, PDF & Email