Gdynia: „Światła od świata” – zbiórka latarek dla dzieci z Ukrainy

Gdynia: „Światła od świata” – zbiórka latarek dla dzieci z Ukrainy
Fot. mat. pras. Organizatora

Wojna w Ukrainie to nie tylko kaźń niewinnych cywilnych ofiar, ale i życie ocalałych na krawędzi przetrwania. Zniszczenie infrastruktury krytycznej oznacza m.in. przerwy w dostawie prądu czy całkowite jego wyłączenia. Ale ciemność, która nieodłącznie towarzyszy mieszkańcom tego kraju, możemy wspólnie rozświetlić. Ruszyła właśnie szlachetna akcja zbiórki latarek, które trafią do ukraińskich dzieci. 

Fundacja Uniters (United Volunteers) w ramach akcji „Święta bez taty” zwraca się z apelem i prośbą o wsparcie organizowanej przez siebie akcji. Polega ona na podarowaniu każdemu dziecku w Ukrainie małej latarki – jako symbolu „Światła od Świata”

Gdzie można przynieść latarki? 

Latarki na baterie (nowe lub używane, ale działające) można dostarczać w dniach 3-5 stycznia 2023 roku do: 

  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gdyni przy ul. Nagietkowej 73 w godz. 7:00-20:00 (portiernia), 
  • Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni przy ul. Kieleckiej 7 w godz. 8:00-18:00 (karton przy szatni WSAiB na poziomie -1). 
Ukraina w ciemności, świat pomaga 

Ciemne schrony, brak prądu w domu, szkole, przedszkolu ze względu na bombardowania, ciemne korytarze, nieoświetlone ulice i klatki schodowe… – to rzeczywistość ukraińskich dzieci. Wszystkie dzieci boją się ciemności. Stąd inicjatywa fundacji, by podarować im światło – bożonarodzeniowy symbol nadziei i namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Jak informują przedstawiciele fundacji, chcą, by ta symboliczna latarka, która rozproszy ciemność i strach, była dla tych dzieci przypomnieniem, że cały świat jest z nimi. 

– Światło jest symbolem nadziei i pokoju. Od lat po świecie w okresie świąt Bożego Narodzenia podróżuje betlejemskie światło pokoju, które również dociera do Gdyni. Światło może dać odrobinę nadziei ukraińskim dzieciom, które są częścią niewyobrażalnego, tragicznego konfliktu zbrojnego toczącego się w XXI wieku w Europie, tuż przy naszej polskiej granicy – mówi dh Adam Labuhn, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdyni, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni. – Niech te symboliczne latarki będą wyrazem naszej solidarności z najmłodszymi uczestnikami tego zbrodniczego ze strony Rosji konfliktu. Zachęcamy gdynian do wsparcia tej ogólnopolskiej akcji. Jesteśmy wspólnie z Ukrainą – podkreśla Adam Labuhn. 

Latarki trafią do dzieci z pomocą ukraińskich sił zbrojnych 

Fundacja Uniters zawiezie zebrane latarki na Ukrainę. Tam trafią do punktów wydawania ich dzieciom. Takie punkty będą organizowane w każdej wsi, miejscowości, natomiast w większych miastach będzie ich kilka. Siły Zbrojne Ukrainy podjęły się współpracy w organizacji tych punktów i zadeklarowały gotowość do zapewnienia ich bezpieczeństwa. Dary będą rozdawane przez wyznaczonych żołnierzy, urzędników państwowych i członków organizacji wolontariackich. 

W pierwszej kolejności latarki trafią na wschodnie tereny Ukrainy. Tam zniszczenia i cierpienie ludności cywilnej są największe.

Print Friendly, PDF & Email