Gdynia: Środki na wyprawkę szkolną czekają – wnioskuj o 300+

Gdynia: Środki na wyprawkę szkolną czekają – wnioskuj o 300+
Fot. Pixabay

Od 1 lipca trwa nabór wniosków o świadczenie Dobry start 300+. To środki na wyprawkę szkolną dziecka. Świadczenie jest wypłacane raz w roku. Rodziny otrzymują je bez względu na dochód. Wnioski można składać tylko online. Termin przesyłania dokumentów mija 30 listopada. Jednak warto złożyć je do końca sierpnia – to gwarancja wypłaty środków do 30 września.

Dobry start 300+ to rządowy program wsparcia dla uczniów i ich rodzin. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Rodziny otrzymują je bez względu na dochód.

Od ubiegłego roku wypłatą świadczeń w ramach programu Dobry start 300+ zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie tego świadczenia można składać od 1 lipca i wyłącznie online.

Rodzice mogą złożyć wniosek poprzez:

Natomiast opiekunowie prawni, osoby sprawujące piecze nad dzieckiem, opiekunowie faktyczni, osoby uczące się i usamodzielnione oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych mogą złożyć wniosek o świadczenie 300+ tylko na portalu PUE ZUS.

Od 1 lipca o świadczenie mają szansę ubiegać się także rodzice dzieci, które są cudzoziemcami. W tym przypadku wnioski trzeba składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Warunek: zarówno rodzic, jak i dziecko muszą mieć nadane numery PESEL.

Poza danymi we wniosku należy podać:

  • numer rachunku bankowego, na który zostanie wpłacone świadczenie,
  • adres e-mail i numer telefonu – potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Czas na dopełnienie formalności mija 30 listopada. Warto jednak zrobić to już teraz. Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, gwarantuje to wypłatę świadczenia do 30 września. Jeżeli natomiast dokumenty zostaną złożone później – środki trafią do rodziny dopiero w ciągu dwóch kolejnych miesięcy.

Szczegółowe informacje oraz instrukcje można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u.

Print Friendly, PDF & Email