Gdynia: Przełamując bariery – Radni przeszkoleni

Gdynia: Przełamując bariery – Radni przeszkoleni
Fot. mat. prasowe

Po urzędnikach przyszedł czas na gdyńskich radnych. Warsztaty poświęcone potrzebom osób z niepełnosprawnościami odbyły się 16 maja w sali obrad Rady Miasta Gdyni. Szkolenie przygotował Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni.

Pierwsza część szkolenia poświęcona była gł. przepisom prawa, projektowaniu uniwersalnemu, czyli przestrzeni dla każdego oraz miejskim kampaniom społecznym i działaniom na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ale to także osobista opowieść Anny Dobkowskiej, poruszającej się na wózku od 16 roku życia, o tym, jak wszystkiego nauczyć się na nowo i różnych narzędziach, które pozwalają być samodzielnym. Podczas drugiej, praktycznej części radni mogli skorzystać z wózka inwalidzkiego, laski dla osoby niewidomej i gogli symulujących wady wzroku.

Radny Lechosław Dzierżak podczas części warsztatowej korzysta z wózka inwalidzkiego

– Radni zyskali dziś cenną wiedzę, ale też doświadczenie. Co innego znać teorię albo wyobrażać sobie, jak trudne może być poruszanie się po mieście, a co innego praktyczne sprawdzenie, jak to jest być osobą niewidomą lub poruszającą się na wózku inwalidzkim. Celem warsztatów było uwrażliwienie na potrzeby mieszkańców z niepełnosprawnością. Jestem przekonana, że to się udało – podsumowuje szkolenie Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska próbuje poruszać się o lasce. Asystuje jej radna Anna Myszka.

Wtorkowe spotkanie było kolejnym z cyklu warsztatów dla administracji publicznej. Poprowadziły je dwie gdyńskie urzędniczki: Anna Dobkowska, główny specjalista Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością i Aleksandra Szwaba, kierownik Referatu ds. Wdrażania Dostępności.

Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska próbuje poruszać się o lasce. Asystuje jej radna Anna Myszka.

– Dzięki warsztatom perspektywa i postrzeganie potrzeb osób z niepełnosprawnością stają się bliższe i bardziej zrozumiałe. Podczas szkolenia była również przestrzeń do zadania nurtujących pytań. Wyrażam przekonanie, że potrzeba tego typu szkoleń dotyczy zarówno urzędników bezpośrednio zaangażowanych w obsługę interesanta, kadry zarządzającej i jak radnych, którzy poruszają przecież tematy dotyczące gdyńskiej społeczności, jak i osób indywidualnie zwracających się o pomoc – mówi naczelnik Wydziału Dostępności Agnieszka Wawrzyniak.

Na zdjęciu głównym: Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska podczas części warsztatowej korzysta z wózka inwalidzkiego
Print Friendly, PDF & Email