Gdynia: Posłuchaj jazzu z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich

Luty to miesiąc, w którym przypominamy o chorobach rzadkich i solidaryzujemy się z osobami żyjącymi z nimi na co dzień. Dlatego po raz kolejny w Muzeum Emigracji zaplanowano wyjątkowy koncert Jazz4Rare. Ma on podnieść społeczną świadomość na temat tych chorób. Koncert odbędzie się 26 lutego o godz. 18.00. Wystąpią: Irka Zapolska Quartet oraz Krystyna Stańko Quintet. Wstęp bezpłatny, ale liczba wejściówek jest ograniczona.

Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy chorób rzadkich, jednak ciągle pojawiają się nowe. Większość z nich, bo aż 72 procent, ma podłoże genetyczne. Zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie, ale niektóre ujawniają się dopiero u osób dorosłych. O istnieniu tych schorzeń przypomina Światowy Dzień Chorób Rzadkich (Rare Disease Day), który przypada ostatniego dnia lutego.

Wydarzenia, które odbywają się w ramach RDD, mają na celu budowanie społecznej świadomości na temat chorób rzadkich oraz wyzwań, jakie stoją przed osobami nimi dotkniętymi i ich rodzinami. W Gdyni z tej okazji organizowany jest koncert Jazz4Rare. W tym roku odbędzie się on po raz trzeci. Wydarzenie zaplanowano 26 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Emigracji. Wystąpią: Irka Zapolska Quartet oraz Krystyna Stańko Quintet. Koncert poprowadzi Kamil Wicik.

Koncert będzie można zobaczyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba wejściówek na występ w budynku Muzeum Emigracji jest ograniczona. Można je odbierać w kasie muzeum przy ul. Polskiej 1. Jest możliwość rezerwacji wejściówek. Aby jej dokonać, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 58 670-41-61 lub napisać e-mail na adres: kasa@muzeumemigracji.pl. W treści wiadomości należy podać liczbę rezerwowanych wejściówek. Rezerwacje, które nie zostaną odebrane na godzinę przed koncertem, zostaną anulowane. Wtedy wejściówki wrócą do ogólnodostępnej puli.

Dlaczego organizatorzy postawili akurat na koncert jazzowy? Bo ten gatunek muzyczny pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych chorobami rzadkimi. Ponadto muzyka jazzowa to często improwizacja, mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia i intuicji. To ciągłe stąpanie po ziemi nieodkrytej, eksplorowanie nieznanego. Tak samo jest z działaniami na rzecz chorób rzadkich.

Z kolei kolory, które symbolizują choroby rzadkie, to: różowy, zielony i błękitny. 28 lutego właśnie takimi barwami rozbłysną budynki w wielu miejscach na świecie, a wśród nich Muzeum Emigracji w Gdyni.

Koncert organizują: Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni.

Print Friendly, PDF & Email