Gdynia: Port dla Rodziny pomaga w Małym Kacku

Gdynia: Port dla Rodziny pomaga w Małym Kacku
Fot. Magdalena Czernek

Od 24. stycznia na mapie Gdyni działa niezwykle ważne miejsce – Port dla Rodziny przy ul. Łowickiej 44. Potrzebujący mogą tu przyjść po bezpłatną poradę psychologa, prawnika, pedagoga, specjalisty w zakresie finansów i opiekę duchową.

Przyjazną przestrzeń przygotowało Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w ramach akcji #KACKpomaga.

Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni – obok działalności w sferze kultury – od lat prowadzi też działania pomocowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób wykluczonych. Odbywa się to w ramach akcji #KACKpomaga.

Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności w ramach „Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych 2022-2033”, stowarzyszenie uruchomiło przyjazną i profesjonalną przestrzeń dla dzieci, dorosłych i rodzin – Port dla Rodziny.

– Wokół nas nie brakuje osób, którym trudniej sprostać zwyczajnym, życiowym wyzwaniom. Dlatego takie miejsca, jak Port dla Rodziny są niezwykle ważne i bardzo potrzebne. Tutaj każdy bezpłatnie otrzyma wsparcie, jakiego akurat potrzebuje. Może to być np. porada psychologa, prawnika czy specjalisty w zakresie finansów. Ale co ważne, taka osoba może także liczyć na wsparcie duchowe. Nie wstydźmy się tego, że potrzebujemy pomocy – Port dla Rodziny jest po to, aby nas wspierać – mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Uroczyste otwarcie portu odbyło się 23 stycznia. W uroczystości wzięli udział kordynatorzy projektu, radny Gdyni Sebastian Jędrzejewski oraz goście z Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Port dla Rodziny działa przy ul. Łowickiej 44 w Małym Kacku.

W przyjaznej przestrzeni rodziny znajdą bezpłatne porady psychologów, prawnika, pedagogów, specjalistów w zakresie finansów oraz opiekę duchową. 

Można tu także przyjść tak po prostu – porozmawiać, napić się kawy czy herbaty. Zwyczajnie pobyć razem.

– Port dla Rodziny powstał z potrzeby, z tego, co się wokół nas dzieje. Już wcześniej świadczyliśmy pomoc osobom potrzebującym nie tylko z Gdyni, ale także z Rumi i okolic Trójmiasta. Pierwsze telefony mamy za sobą, pierwsze wizyty poumawiane, a niektóre już się nawet odbyły. Stworzyliśmy miejsce, które ma ujmować swoją atmosferą, taką bardziej domową, żeby przychodzące do nas osoby czuły się komfortowo, uzyskały pomoc, po którą przyszły, mogły się otworzyć i poczuć swobodnie – opowiada Aleksandra Kamińska, koordynator projektu Port dla Rodziny.

Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

Specjaliści dyżurują na miejscu w godzinach otwarcia, ale również umawiają się tak, aby dopasować się do potrzeb i możliwości rodzin szukających porady.

Ze specjalistami można również skontaktować się:

Print Friendly, PDF & Email