Gdynia: Po dokumenty i zaświadczenia bez rezerwacji wizyty

Gdynia: Po dokumenty i zaświadczenia bez rezerwacji wizyty
Fot. Paweł Kukla

Gdyński magistrat szerzej otwiera swoje drzwi dla mieszkańców. Od dziś niektóre urzędowe dokumenty i zaświadczenia można odebrać bez wcześniejszego umawiania wizyty. W holu Urzędu Miasta działa też punkt informacyjny Gdyńskiego Centrum Kontaktu z dostępną dla wszystkich poczekalnią. Mieszkańcy mogą się tam dowiedzieć, jak najszybciej załatwić daną sprawę.

Od poniedziałku, 5 lipca część urzędowych spraw można załatwić bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Ułatwienia dotyczą odbioru dowodu osobistego, rejestracyjnego czy prawa jazdy. Od ręki można też otrzymać zaświadczenie w sprawach dowodów osobistych lub z ewidencji ludności. Z kolei od 7 lipca bez rejestracji wizyty będzie możliwość złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego.

Jak wygląda obsługa na miejscu? To proste. W tym celu uruchomiono automat biletowy. Wystarczy więc przyjść, pobrać bilet i poczekać na wywołanie swojego numeru. Należy jednak pamiętać, że w budynku urzędu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Przy wejściu na hol umieszczono dozowniki z płynem do dezynfekcji. Trzeba też zakryć usta i nos maseczką oraz zachować bezpieczny dystans od innych osób.

W przypadku wszystkich pozostałych spraw wciąż obowiązuje rezerwacja wizyt. Można to zrobić online lub dzwoniąc pod numer telefonu: 58 626 26 26.

– Od początku pandemii nieustannie poszukujemy możliwości i rozwiązań usprawniających obsługę mieszkańców i je wprowadzamy. Teraz robimy kolejny krok. Oprócz ułatwień w odbiorze dokumentów od 5 lipca mamy też inne udogodnienie. W Urzędzie Miasta Gdyni działa punkt informacyjny Gdyńskiego Centrum Kontaktu wraz z poczekalnią dla mieszkańców – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

W punkcie informacyjnym Gdyńskiego Centrum Kontaktu mieszkańcy mogą się dowiedzieć, jak najszybciej załatwić daną sprawę, a także zarezerwować wizytę. Z kolei w poczekalni wszyscy, którzy mają już wyznaczony termin i oczekują na swoje spotkanie, mogą zaczekać do umówionej godziny.

Od dziś dokumenty potrzebne do załatwienia różnego rodzaju spraw można składać w biurze podawczym Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni – zarówno w budynku przy al. Marsz. Piłsudskiego, jak i przy ul. 10 Lutego. Punkty działają w godz. 8:00–16:00.

Przypominamy też, że wciąż można korzystać z urzędowego paczkomatu oraz wrzutni na dokumenty, do czego zachęcamy. To rozwiązania dostępne bezpłatnie przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Dzięki temu mieszkańcy mogą pozostawić korespondencję adresowaną do urzędu w bezpiecznym miejscu od strony ul. Bema i o dogodnej porze. Wrzutnia działa także przy wejściu głównym do budynku magistratu przy ul. 10 Lutego.

Aby skorzystać z wrzutni, dokumenty razem z załącznikami należy złożyć np. kopercie lub trwale złączyć. Przesyłki przekraczające rozmiar wrzutni trzeba przekazać strażnikowi przy wejściu w godzinach pracy urzędu lub wysłać pocztą. Potwierdzenie wpływu dokumentów na prośbę mieszkańca może zostać wysłane na wskazany adres e-mail.

Print Friendly, PDF & Email