Gdynia: Plaża dla każdego

Gdynia: Plaża dla każdego
Fot. Przemysław Kozłowski

W Gdyni jest wiele pięknych i piaszczystych plaż. A co najważniejsze, są one dostosowane do potrzeb osób o różnym stopniu czy rodzaju niepełnosprawności, a także rodziców z małymi dziećmi. Na gdyńskich kąpieliskach zadbano między innymi o szereg udogodnień infrastrukturalnych, a w sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wyszkoleni ratownicy.

Gdyński Wydział Dostępności zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu o nazwie „Dostępne plaże”. Odbędzie się ono 28 czerwca w godz. 11.00-13.00 na bulwarze Nadmorskim przy pomniku Rybek.

W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział m.in. w: turnieju boccii, rzutach do kosza, pokazie pierwszej pomocy lub bezpieczeństwa na plaży, krótkich konkursach z nagrodami, małym show tanecznym.

Tego dnia uczestnicy wydarzenia i spacerowicze otrzymają także ulotki z kompletem informacji o gdyńskich plażach.

Dostępne plaże i pomocni ratownicy

Gdyńskie plaże mają służyć każdemu. W tym celu przygotowano między innymi odpowiednią infrastrukturę i szkoli się ratowników. A jak na kąpieliskach wspierać i komunikować się z osobami z niepełnosprawnością? Tego w środę, 23 czerwca podczas drugiego już szkolenia dowiedzieli się gdyńscy ratownicy.

Spośród gdyńskich plaż dla osób z niepełnosprawnością najlepiej przystosowane są dwie: ta w Śródmieściu oraz Orłowie.

Gdynia Śródmieście (GDY 6, GDY 7) to plaża oraz kąpielisko strzeżone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Znajdują się tu dwie drewnie kładki oraz wózek kąpielowy, czyli amfibia.

Pierwsza kładka umożliwia swobodne dotarcie do placu zabaw oraz mariny. Druga –  zlokalizowana przy pomniku gdyńskich rybek – dotrzeć bliżej linii brzegowej. Na kąpielisku w Śródmieściu można skorzystać także z wózka kąpielowego. Amfibia umożliwia plażowiczom z niepełnosprawnością ruchową dotarcie do morza oraz bezpieczną kąpiel.

Drugą dostosowaną plażą jest ta w Orłowie. W pobliżu wejścia numer 15 znajduje się 33-metrowa kładka z poszerzeniem po obu stronach. A dzięki zadaszeniu przypominającego żagle, plażowicze mogą odpocząć w cieniu.

W środę, 23 czerwca w Gdyni odbyło się szkolenie ratowników, którzy już za moment rozpoczną pracę na kąpieliskach.

W czasie szkolenia zapoznano gdyńskich ratowników także z „Kartą komunikacji z osobą głuchą”. To pionierski projekt zmierzający do uzupełnienia luki w komunikacji między środowiskiem osób głuchych a środowiskiem medycznym. Wiedza ta jest niezwykle przydatna w przypadku braku tłumacza języka migowego, podczas udzielania pomocy przez ratownika nieposługującego się takim językiem.

– Dzisiaj mieliśmy drugą edycję szkolenia z gdyńskimi ratownikami. Organizujemy je po to, żeby wiedzieli, jak na plaży pomagać osobom z niepełnosprawnością i nie bali się ich zapytać, czy na przykład nie potrzebują takiej pomocy – wyjaśnia Marta Czachor z Wydziału Dostępności w Gdyni.

Co na temat szkolenia mówią ratownicy? Czy zdobyta wiedza przydaje im się w codziennej pracy?

– Muszę powiedzieć, że szkolenie bardzo mi pomogło. Na szkoleniu zdobyliśmy zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Na przykład jak rozmawiać z taką osobą, jak do niej podejść, pomóc itp. Każdy jest inny, ale już rok temu byliśmy odpowiednio przygotowani, więc nie było z tym żadnego problemu – opowiada Grzegorz Guliński, ratownik wodny z Gdyni.

Audyt dostępności – plaże #wGdyni

Przypomnijmy, że w 2019 roku przeprowadzono audyt dostępności plaż w Gdyni. Na jego podstawie powstało potem opracowanie o zejściach na poszczególne kąpieliska. Dokument można pobrać w pliku PDF TUTAJ.

Więcej informacji na temat gdyńskich kąpielisk można także znaleźć na stronie Gdyńskiego Centrum Sportu i Gdynia bez barier.

Print Friendly, PDF & Email