Gdynia: Placówka ONZ wspierająca uchodźców już działa

Gdynia: Placówka ONZ wspierająca uchodźców już działa
Fot. Paweł Kukla

W Gdyni działalność rozpoczął właśnie, prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) w ścisłej współpracy z gdyńskim samorządem, punkt świadczący uchodźcom z Ukrainy pomoc finansową – na trzy miesiące, w wysokości 700 złotych na osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie – oraz wsparcie psychologiczne i prawne. To największa i jedyna tego typu placówka w północnej Polsce. Dziś zarejestrowało się tu około 250 osób.

Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę z zaatakowanego kraju uciekło około pięciu milionów osób. Jak podaje Straż Graniczna, od 24 lutego do 16 maja granicę polsko-ukraińską przekroczyło nawet 3,4 mln osób. Część z nich rusza dalej, część po czasie decyduje się na powrót – ale duża liczba naszych sąsiadów decyduje się na dłuższy pobyt w Polsce lub zamieszkanie tu na stałe. Z myślą o tych, którzy na dłużej zatrzymali się w Gdyni, w mieście zbudowano system pomocy, który staraniami samorządu jest stale rozbudowywany m.in. dzięki nawiązywanej szerokiej współpracy; także międzynarodowej.

– W Gdyni zdecydowało się pozostać kilkanaście tysięcy osób; głównie kobiety z dziećmi. Wspieramy je w ułożeniu swojego życia na nowo i w nowym miejscu, stale poszerzając ofertę i dostosowując ją do sytuacji, bo przecież dziś wsparcie osób uchodźczych wygląda zupełnie inaczej niż tuż po wybuchu wojny. Współpracujemy z wieloma partnerami, także międzynarodowymi do zależy nam, by udzielane wsparcie było na jak najwyższym poziomie, by jak najbardziej odpowiadało aktualnym potrzebom. Dzięki współpracy z agendą ONZ w naszym mieście działalność rozpoczął właśnie punkt wsparcia uchodźców, prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Cieszy nas bardzo że pomogliśmy stworzyć w Gdyni miejsce, którego oferta jest ponadlokalna. Z jednej strony poszerzy wachlarz pomocy udzielanej osobom uchodźczym, które zatrzymały się w Gdyni, z drugiej będzie otwarte dla tych, którzy zatrzymali się w innych miastach północnej Polski. Punkt będzie działał we współpracy i partnerstwie z miastem, chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem, by działać razem i skutecznie.

Punkt prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców działa przy ul. 10 lutego 26, w doskonale skomunikowanym punkcie w Śródmieściu, na pierwszym piętrze budynku dawnej szkoły, w pomieszczeniach wynajmowanych przez miasto. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.30 i świadczy dwa rodzaje wsparcia.

Pomoc finansowa przyznawana jest na trzy miesiące, w wysokości 700 złotych na osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi cztery). By o nią wystąpić, należy wcześniej umówić się na wizytę w punkcie przy ul. 10 lutego wypełniając formularz dostępny TUTAJ

Pieniądze przekazywane są w formie czeku BLIK, stąd ważne, by osoba ubiegająca się o tę pomoc miała własny telefon. Specjalne kody będą wysyłane raz w miesiącu; na pobranie pomocy finansowej z bankomatu osoba ma siedem dni; pieniądze można podjąć w większości bankomatów (od razu w pełnej kwocie).

W Gdyni działalność rozpoczyna też punkt Blue Dot, realizujący formułę wypracowaną we współpracy UNHCR i UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci). Nazwa związana jest z kolorem niebieskim, który łączy obie międzynarodowe organizacje w ich logo.

Blue Dot to miejsca wsparcia dzieci i rodzin, w którym jest oferowane wsparcie m.in. psychologiczne, psychospołeczne czy prawne, a także pomoc w łączeniu rodzin. Obecni tu pracownicy socjalni, psychologowie, doradcy, pracownicy rozpoznają sytuację rodziny i zaproponują odpowiednie wsparcie. Oferowana pomoc będzie powiązana z funkcjonującym systemem wsparcia Gdyni.

– Te punkty będą wspierać nasi pracownicy miejskich instytucji, by pomóc w jak najlepszym określeniu potrzeb i dopasowania możliwej pomocy np. w sytuacji ustalenia prawnego opiekuna dziecka. Takie szerokie spojrzenie jest szczególnie ważne w sytuacji kryzysowej, z jaką niewątpliwie mamy do czynienia. Musimy chociażby uwzględnić doświadczenie traumy – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Ponieważ Blue Dot to projekt UNHCR i UNICEF, szczególną uwagą poświęci sytuacji dzieci. Co ważne, będzie działać we współpracy z już istniejącym w Gdyni systemem wsparcia.

Blue Dot to przestrzenie przyjazne matkom i ich dzieciom, zapewniające odpowiednie warunki np. do karmienia piersią, przewinięcia dziecka, spędzenia czasu razem.

Pracownicy biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, którzy przyjechali do Gdyni, pracowali podczas kryzysów humanitarnych m.in. w Somalii czy Sudanie. 

– Być może pomoc finansowa, której udzielamy nie jest zbyt duża, ale może pomóc w ustabilizowaniu sytuacji rodziny – mówi Christine Nkrote, registration and identity managment oficer z regionalnego biura UNHCR w Afryce Wschodniej. – Zależy nam na zarejestrowaniu i udzieleniu pomocy tak dużej liczbie uchodźców, jak to tylko możliwe, dlatego wkrótce odwiedzę m.in. Bytom, Bielsko-Białą, Zgierz i Lublin. W Gdyni działać będziemy na pewno do końca tego roku.

W założeniu z pomocy placówki w Gdyni korzystać mogą osoby w kryzysie uchodźczym także z innych miast, takie, które będą miały tu najbliżej lub zostaną np. skierowane. Każda z nich odwiedzi punkt w wyznaczonym terminie, po rejestracji na wspomnianej wyżej stronie.

Print Friendly, PDF & Email