Gdynia: Parking podziemny przy węźle Chylonia dostępny

Gdynia: Parking podziemny przy węźle Chylonia dostępny
Fot. Magdalena Śliżewska

Od 1 września mieszkańcy przesiadający się do pojazdów komunikacji zbiorowej na węźle Chylonia będą mogli pozostawić swój samochód na podziemnym parkingu. Warunkiem bezpłatnego postoju będzie okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.

Od kilku miesięcy mieszkańcy Gdyni mogą korzystać z nowoczesnego węzła integracyjnego w Chyloni. W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię placu, gdzie powstały nie tylko miejsca dla autobusów, trolejbusów czy taksówek, ale także miejsca krótkiego postoju, nowe ciągi piesze, winda, która ułatwi osobom z niepełnosprawnością przejście m.in. na przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej lub osiedle Meksyk, nowe drogi rowerowe czy system informacji pasażerskiej. Powstała także nowa zieleń i oświetlenie.

Wybudowany parking podziemny na 140 miejsc został udostępniony mieszkańcom 1 września.

– Chcemy zachęcić mieszkańców do częstszego łączenia różnych form transportu i korzystania z komunikacji zbiorowej. Parking został tak zaprojektowany, by odpowiadał idei „park&ride”, czyli „parkuj i jedź”. Osoby, które zamieszkują bardziej odległe tereny naszego miasta będą mogły przyjechać, zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską. Bezpośrednio z parkingu będzie można pod ziemią przejść na kolejowe perony – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Warunkiem skorzystania z parkingu będzie posiadanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową (MZKZG, ZKM Gdynia, SKM Trójmiasto, Polregio).

– Gdyński system transportu zbiorowego można uznać za jeden z najlepszych w Polsce o czym świadczą chociażby ostatnie wyniki badań nad jakością życia w Polsce. Chcemy bezwzględnie promować komunikację zbiorową i korzystając z tej okazji podjęliśmy decyzję o tym, że postój dla osób posiadających bilet na komunikację zbiorową będzie bezpłatny – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wjeżdżając na parking pod węzłem Chylonia konieczne będzie pobranie biletu parkingowego. Przy wyjeździe, kierowca będzie musiał okazać dwa bilety:

  • pobrany przy wjeździe bilet parkingowy,
  • bilet na przejazd komunikacją zbiorową (bilet tradycyjny lub bilet elektroniczny).

Celem jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni.

– W ostatnich miesiącach Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni pracował nad umożliwieniem możliwości eksploatowania parkingu. Konieczne było między innymi wyłonienie firm obsługujących ten obiekt i przygotowanie zaplecza socjalnego dla pracowników obsługujących parking  – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Postój będzie możliwy prawie całą dobę, z wyłączeniem godzin od 1:00 do 3:00 w nocy. W tych godzinach odbywać się będzie konieczna przerwa techniczna, podczas której będą trwać między innymi prace porządkowe. Parking w trakcie tej przerwy nie będzie dostępny.

Zgodnie z założeniami całego projektu, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze jesienią 2019 roku na miejscu powstało łącznie ponad 5700 metrów kwadratowych nowych chodników, ponad 800 metrów kwadratowych dróg dla rowerów i ponad 1000 metrów kwadratowych nowej nawierzchni. Teren węzła integracyjnego oświetla za zewnątrz 46 nowoczesnych lamp LED, a na parkingu podziemnym – 170 lamp. Całości dopełnia zieleń, czyli ponad 2400 nowych drzew i krzewów i 1200 metrów kwadratowych trawników.

Przypomnijmy, że za realizację inwestycji odpowiadało wybrane w drodze przetargu konsorcjum spółek Roverpol sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Rover Infraestructuras SA z siedzibą w hiszpańskiej Walencji.

Projekt pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” był współfinansowany z unijnych środków pochodzących z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Ogólna wartość projektu to 88 414 081 PLN. Wydatki kwalifikowane w projekcie wynosiły 53 651 240 PLN, natomiast dofinansowanie ze środków UE – 40 238 430 PLN.

Print Friendly, PDF & Email