Gdynia: Ostatnie dni głosowania w BO2021

Gdynia: Ostatnie dni głosowania w BO2021
Fot. gdynia.pl

Nie ma na co czekać! Zostały ostatnie dni, by oddać głos projekty gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest ponad 11 milionów złotych, a wybierać można spośród blisko 300 pomysłów mieszkańców i mieszkanek. Głosowanie trwa do 21 czerwca za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

To już ostatnie chwile, by zdecydować o tym, jakie projekty powinny zostać zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Pula środków jest rekordowa, bo to 11 148 564 zł. Można wybrać maksymalnie trzy projekty w każdej z czterech kategorii: dzielnicowej małej, dzielnicowej dużej, ogólnomiejskiej oraz w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Ta ostatnia grupa to nowość, a proponowane w niej projekty dotyczą ochrony klimatu i środowiska.

Na głosy gdynian i gdynianek czeka w tym roku blisko 300 projektów dotyczących zieleni, przestrzeni publicznej, sportu i rekreacji, kultury, edukacji, komunikacji i organizacji ruchu oraz zdrowia i polityki społecznej. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak zagłosować?

Głosować można wyłącznie online, na stronie internetowej www.bo.gdynia.pl. Aby oddać swój głos, należy podać numer PESEL i imię ojca lub numer Karty Mieszkańca.

Na projekty Budżetu Obywatelskiego mogą głosować wszyscy mieszkańcy Gdyni, także dzieci i młodzież. Wybierać i decydować mają szansę zarówno osoby zameldowane w naszym mieście na stałe lub czasowo, jak i dopisane do rejestru wyborców. Osoby, które nie są zameldowane lub dopisane do rejestru w Gdyni, mogą wziąć udział w głosowaniu po złożeniu oświadczenia o zamieszaniu w Gdyni. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu lub chcą skorzystać z pomocy przy głosowaniu, mogą udać się do jednego z poniższych punktów:

• Laboratorium Innowacji Społecznych, ul. Żeromskiego 31 – w piątek (18.06) do godz 17.00 oraz w poniedziałek (21.06) w godz. 9.00-17.00,

• UrbanLab, al. Zwycięstwa 96/98 (budynek IV PPNT) – w piątek (18.06) do godz. 17.00 oraz w poniedziałek (21.06) w godz. 9.00-17.00,

• Przystań Śmidowicza 49 – w piątek (18.06) do godz. 16.00 oraz w poniedziałek (21.06) w godz. 7.00-16.00,

• Centrum Aktywności Seniora (miejskie kluby seniora udostępniają komputery do głosowania w godzinach swojego funkcjonowania),

• Biblioteka Gdynia – 4 filie: poniedziałek, 21 czerwca, w godz. 12.00-15.00:- Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6,- Wypożyczalnia Centralna, ul. Abrahama 50,- Biblioteka Karwiny, ul. Brzechwy 3/5,- Biblioteka Chylonia –  ul. Opata Hackiego 33,

• Gdyńskie Hale Targowe – pon. – sob. w godz. 9.00-13.00,

• Centrum Handlowe Riviera, Galeria Szperk – w piątki i soboty w godz. 12.00-20.00,

• Centrum Handlowe Batory – w piątki w godz. 11.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-16.00.

W głosowaniu codziennie pomagają także członkowie lotnych brygad przemieszczający się po Gdyni na rowerach cargo. Jednej z nich prosimy wypatrywać na bulwarze Nadmorskim, pozostałych trzech – w dzielnicach. Lotni pojawią się również w niedzielę, 20 czerwca w godzinach 11.00-16.00 na Jarmarku Morskim oraz festiwalu Lato zaczyna się #wGdyni.

Dokładna rozpiska miejsc postoju lotnych brygad jest dostępna tutaj

Premia za frekwencję!

W dzielnicy Gdyni, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy duży projekt spośród pomysłów zgłoszonych w ramach BO. Będzie to inicjatywa „pierwsza pod kreską” – z największą liczbą głosów wśród tych, na których stworzenie zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. W dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, na takich samych zasadach zostaną zrealizowane dodatkowe projekty małe. Będą sfinansowane z innych środków miasta, poza pulą Budżetu Obywatelskiego.

W ubiegłym roku nagroda ta przypadła Małemu Kackowi. Do realizacji został wtedy wskazany projekt: „Ławki z bali (pni) na trasach spacerowych w lasach i trasy rowerowe dla rowerów BMX „ENDURO” obok parku rodzinnego przy ul. Spokojnej”.

Na drugim i trzecim miejscu w rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się odpowiednio: Chwarzno-Wiczlino oraz Redłowo. W tych dzielnicach do realizacji trafiły dodatkowe projekty małe: „Zimowe kino na Chwarznie-Wiczlinie – projekcja pięciu filmów” oraz „ Zajęcia rozwijające kreatywność – rysunek i malarstwo z natury i z wyobraźni – dla starszych dzieci i młodzieży”.

Jest więc o co walczyć!

Wyniki

Wyniki głosowania w tegorocznej edycji BO zostaną ogłoszone 24 czerwca. Lista zawierająca liczbę głosów, jaką uzyskały poszczególne projekty, będzie opublikowana na stronie bo.gdynia.pl oraz na www.gdynia.pl. Szczegóły już wkrótce.

Realizacja zwycięskich projektów BO2021 rozpocznie się w przyszłym roku.

Print Friendly, PDF & Email