Gdynia: Odmień swoją głowę i otwórz drzwi do tolerancji

Gdynia: Odmień swoją głowę i otwórz drzwi do tolerancji
Fot. materiały prasowe / gdynia.pl

Zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na problemy ludzi doświadczających kryzysów psychicznych – to główny cel obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. W tym roku rozpoczną się one 13 września i potrwają pięć dni.

Temat zdrowia psychicznego w okresie pandemii nabiera szczególnego znaczenia. W tym czasie każdy z nas doświadczył samoizolacji. Niektórzy przeżyli to mocniej i przeszli kryzys psychiczny. Osoby chorujące psychicznie wciąż, niestety, są często wykluczane lub stygmatyzowane. Stąd wziął się pomysł na kampanię społeczną „Odmień swoją głowę”, której częścią są Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie.

Ma ona na celu podniesienie świadomości i przeciwdziałanie dyskryminacji ludzi zmagających się z kryzysami psychicznymi. Elementem akcji są organizowane co roku Trójmiejskie Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Tegoroczna edycja potrwa od 13 do 18 września. W całym Trójmieście zaplanowano liczne warsztaty, dyskusje, spotkania i webinary. Będą one poświęcone szeroko pojętej tematyce zdrowia psychicznego.

Obchody tradycyjnie rozpoczną się w Sopocie. W niedzielę 13 września w samo południe na skwerze Kuracyjnym wystartuje Festyn Tolerancji. W jego ramach odbędą się plenerowe koncerty, wystawy oraz happening uliczny pod hasłem „Słowa leczą, słowa ranią”.

Uczestnicy będą mogli też skorzystać z Trójmiejskiego Punktu Informacyjnego i zapoznać się tam z ofertami wsparcia dla osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych, a także odwiedzić stoisko kampanii „Odmień swoją głowę”.

O godz. 13.00 zaplanowano przejście przez symboliczne Drzwi do Tolerancji. Przekroczenie ich progu to ważny gest, który zwraca uwagę na problem stereotypizacji osób chorujących psychicznie. Każdego roku przechodzą przez nie samorządowcy, politycy oraz wszyscy chętni mieszkańcy i uczestnicy wydarzenia.

Fot. materiały prasowe / gdynia.pl

Ponadto przez pięć dni w całym Trójmieście odbywać się będą spotkania, dyskusje, warsztaty i webinary poświęcone najróżniejszym zagadnieniom związanym z tematyką szeroko pojętego zdrowia psychicznego.

We wtorek, 15 września, w Centrum Samopomocy przy ul. Warszawskiej 42 w Gdyni zaplanowano artystyczne popołudnie w Klubie 123. Od godz. 13.00 do godz. 18.00 odbędą się warsztaty rękodzieła „Zrób swoją do książki zakładkę, jedną w linię, drugą w kratkę”. W Cafe Sokrates uczestnicy porozmawiają o tym, jak choroba psychiczna wpływa na naszą wolność.

Będzie też wieczór literacki i webinar pod tytułem: „Melancholia i szaleństwo – obraz w kulturze, a rzeczywistość życia osób w kryzysie psychicznym” autorstwa Marty Łyzińskiej i Oliwii Górko-Ciesielskiej. Z kolei o godz. 19.00 rozpocznie się slam poetycki, który poprowadzą Zuzanna Tomaszewska i Przemysław Szczygieł.

W środę, 16 września, miejscem spotkania będzie Muzeum Emigracji (ul. Polska 1). Tam między godz. 10.00 a 15.00 odbędzie się IV Pomorskie Forum Samopomocy Osób z Doświadczeniem Kryzysu Psychicznego. Jego tegorocznym temat to: „Znaczenie grup wsparcia i samopomocy dla zdrowia psychicznego”. Forum otworzy Piotr Harhaj z Centrum Samopomocy w Gdyni. Wprowadzenie do dyskusji wygłosi Hubert Kaszyński, który opowie o funkcjach grup wsparcia i samopomocy w obszarze zdrowia psychicznego. Kolejnym punktem programu będzie panel „Grupy wsparcia i samopomocy: jak je rozumiemy? Jakie są zasady ich funkcjonowania? Jaki mają sens?”. Wezmą w nim udział m.in.: Jan Sitny, Natasza Ligocka–Świerk, Joanna Rogalska czy Izabela Karolewska.

Kolejne i ostatnie wydarzenie zaplanowano w piątek, 18 września. W ogrodzie terapeutycznym „Bez pośpiechu” przy ul. Bernadowskiej 15 odbędzie się wycieczka krajoznawcza i warsztaty zielarskie. Obie atrakcje w godz. od 12.00 do 16.00.

Fot. materiały prasowe / gdynia.pl

W tym roku w ramach obchodów przygotowano również wydarzenie towarzyszące. 10 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizowana zostanie konferencja „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”. Wpisuje się też ona w obchody Światowego Dnia Przeciwdziałania Samobójstwom.

Szczegółowy program obchodów i więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie odmienswojaglowe.org oraz na stronie Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego: otwartebramy.org.

Ze względu na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa ograniczona zostanie liczba miejsc dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach. Jednocześnie więcej chętnych będzie miało możliwość uczestnictwa w wydarzeniach drogą elektroniczną.

Obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie organizuje Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego.

Magdalena Czernek
Fot. materiały prasowe / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email