Gdynia: O 500 plus i RKO zawnioskuj w ZUS-ie

Gdynia: O 500 plus i RKO zawnioskuj w ZUS-ie
Materiały prasowe

Zbliża się czas składania wniosków o świadczenie wychowawcze 500 plus. Od stycznia br. obsługę tego programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To tam należy składać nowe wnioski. Będzie można to zrobić od 1 lutego, ale wyłącznie drogą elektroniczną. Z kolei już teraz jest możliwość wnioskowania o nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko.

Rodzina 500 plus to rządowy program wsparcia dla rodzin. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Jest przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Przypominamy, że od 2021 roku 500 plus jest wypłacane na nowych zasadach. Wnioski o świadczenie trzeba składać co roku. Zmienił się bowiem okres, na jaki jest ono przyznawane. Trwa on od 1 czerwca danego roku do 31 maja następnego roku.

Od 1 stycznia 2022 roku weszły w życie kolejne zmiany. Obsługę programu przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to tam należy teraz składać wnioski o przyznanie świadczenia. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun faktyczny czy opiekun prawny dziecka.

Uwaga: jeżeli rodzic lub opiekun złożył w gminie wniosek o świadczenie na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022, to nie musi go składać ponownie w ZUS-ie.

Wniosek do ZUS-u na okres zasiłkowy do 31 maja br. powinni natomiast złożyć rodzice lub opiekunowie:

  • nowo narodzonego dziecka – od 1 stycznia 2022 roku,
  • dziecka urodzonego przed 2022 rokiem – jeśli wcześniej nie złożyli wniosku w gminie.

Od 1 lutego ruszy nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie online poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie będzie przekazywane na podany we wniosku numer konta bankowego.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ZUS-u. W załącznikach do artykułu (do pobrania poniżej) znajduje się ulotka z praktycznymi informacjami.

RKO

Od stycznia 2022 roku można wnioskować też o nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To jedno z rozwiązań wprowadzonych w Polskim Ładzie. Przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. Obsługą i wypłacaniem tego świadczenia również zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest przyznawane bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Mogą się o nie ubiegać matka lub ojciec dziecka oraz osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu o jego przysposobienie.

Świadczenie można otrzymywać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, aż do czasu, gdy potomek ukończy 35. miesiąc życia.

W tym przypadku rodzice mogą składać wniosek:

  • od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc życia,
  • do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc życia.

Natomiast w wypadku osób, które przyjęły dziecko na wychowanie, świadczenie przysługuje od 12. do 35. miesiąca – od dnia, w którym wystąpiono do sądu z wnioskiem o przysposobienie, ale maksymalnie:

  • do czasu, kiedy dziecko ukończy 7 lat,
  • do czasu, kiedy dziecko ukończy 10 lat – jeśli ma decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Takie osoby mogą składać wniosek:

  • od 9. miesiąca – od dnia, w którym wystąpiono do sądu z wnioskiem o przysposobienie,
  • do końca 13. miesiąca – od dnia, w którym wystąpiono do sądu z wnioskiem o przysposobienie.

Wnioski są przyjmowane wyłącznie online poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub Platformę Usług Elektronicznych ZUS

Jaka jest wysokość świadczenia? Rodzic lub osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie, może zdecydować, czy chce otrzymywać 500 zł miesięcznie przez 2 lata czy 1000 zł miesięcznie przez rok. Decyzję w tej sprawie można zmienić tylko raz.

Świadczenie będzie przekazywane na podany we wniosku numer konta bankowego.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ZUS-u. W załącznikach do artykułu (do pobrania poniżej) znajduje się ulotka z praktycznymi informacjami.

Do pobrania:
Print Friendly, PDF & Email