Gdynia: Nowości na kolei od 11 grudnia. Zmiany też na liniach SKM!

Gdynia: Nowości na kolei od 11 grudnia. Zmiany też na liniach SKM!
Fot. Paweł Kukla

Więcej nowoczesnych pociągów, nowe międzynarodowe połączenia, a przede wszystkim, co ważne dla mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta, więcej połączeń EIP z Warszawy m.in. do Trójmiasta – to najważniejsze założenia nowego rozkładu pociągów, który zaczyna obowiązywać od niedzieli, 11 grudnia. Zmiany nastąpią również w ofercie przewozowej PKP SKM Trójmiasto. Sprawdźcie, co i jak się zmieni? 

Co pół roku polskiej koleje wprowadzają zmiany w rozkładach. Jedną z nowości w zimowym rozkładzie jazdy jest wprowadzenie na tory  większej ilości nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych ED160 FLIRT. ED160 FLIRT obsłuży także pociąg Kociewie relacji Gdynia Główna – Łódź Fabryczna – Gdynia Główna, który w nowym rozkładzie będzie jeździć już jako IC Kociewie. 

Więcej Pendolino z Warszawy do Trójmiasta 

W nowym rozkładzie PKP Intercity zapewniło więcej połączeń pomiędzy Warszawą a m.in. Trójmiastem, które będą obsługiwane składami EIP, czyli Express InterCity Premium. Od marca w kierunku Gdyni wyruszy aż 13 par pociągów Pendolino. Umożliwi to podróż w najwyższym standardzie ze stolicy do Trójmiasta po godzinie 20:00. 

33 połączenia kolejowe Trójmiasta z Warszawą 

Pasażerowie będą mieć do wyboru 33 – łącznie z pociągami sezonowymi – połączenia pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Czasy przejazdu na tej trasie będzie oscylować w granicach 3 lub nieco ponad 3 godzin dla kategorii TLK oraz IC. Pociągi ekspresowe, czyli Pendolino, pokonają ją nawet o pół godziny szybciej. Mieszkańcy Pomorza zyskają od marca przyszłego roku również nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę składem EIP. 

W dni wysokiej frekwencji uruchamiane będzie dodatkowe połączenie kategorii EIC – ekspresowy skład Kaszub wyruszy z Gdyni o 20:30, aby około kwadrans przed północą dotrzeć do Warszawy. W nowym rozkładzie godziny kursowania pociągów ekonomicznych pomiędzy Gdańskiem a Warszawą ułożone są tak, aby zapewniać możliwości dojazdu o różnych porach dnia. 

Zmiany również w Szybkiej Kolei Miejskiej 

Jak informuje rzecznik prasowy SKM w Trójmieście, Tomasz Złotoś, od 11 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów. 

– W związku z zakończeniem przebudowy muru oporowego w Gdańsku Wrzeszczu przywrócony zostanie ruch po obu torach na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Śródmieście. Pociągi PKP SKM będą kursowały wg rozkładu zbliżonego do tego sprzed wrześniowego zamknięcia toru, czyli w dni powszednie na odcinku trójmiejskim w godzinach szczytu co 7,5 minuty, natomiast poza szczytem co 10 minut – zapowiada Tomasz Złotoś. 

Koniec remontu muru oporowego oznacza, że nie będzie już pociągów, dla których stacją początkową lub końcową będzie Gdańsk Wrzeszcz.  Składy SKM zaczynać i kończyć swój bieg będą na stacji Gdańsk Śródmieście. Zwiększy się również liczba pociągów. 

SKM nie będzie już obsługiwać linii PKM 

Od 11 grudnia SKM nie będzie już obsługiwać linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na trasach z Trójmiasta do Kartuz i Kościerzyny będą jeździć wyłącznie pociągi POLREGIO. W związku z tym już w sobotę, 10 grudnia, zlikwidowana zostanie kasa PKP SKM w Kościerzynie. 

Ważne dla posiadaczy biletów kartkowych SKM! 

SKM przypomina, że zgodnie z decyzją Organizatora Przewozów (UMWP), od 11 grudnia 2022 roku bilety kartkowe (do kasowników) będą ważne w pociągach PKP SKM i POLREGIO jedynie na odcinku Wejherowo – Gdańsk Śródmieście (w obie strony). W związku z tą decyzją wprowadzono nowe wzory biletów kartkowych, na których  będzie oznaczona trasa: Wejherowo – Gdańsk Śródmieście. Z oferty znikają kartkowe Bilety Miejskie i Trójmiejskie. 

Fot. SKM Trójmiasto

Co w sytuacji, gdy posiadamy takie bilety wg obecnego wzoru? SKM zaleca zwrot w każdej kasie PKP SKM lub złożenie pisemnej reklamacji.

Print Friendly, PDF & Email