Gdynia: Niech dobro zakwitnie!” – pomoc dla hospicjum

Gdynia: Niech dobro zakwitnie!” – pomoc dla hospicjum
Fot. nadesłane

Zawsze warto pomagać. To znana prawda, która nigdy nie straci na aktualności. I my możemy przyłączyć się do wielkiej kwesty na rzecz pomorskich hospicjów „Pola Nadziei” i wesprzeć wirtualną zbiórkę. W niedzielę, 25 kwietnia podczas akcji charytatywnej w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku ruszy także wirtualna telewizja „Pól Nadziei”.

„Pola Nadziei” organizowane są każdej wiosny w wielu miastach Polski, także w Trójmieście i w Pucku. Celem akcji jest pozyskanie finansowego wsparcia hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi u kresu życia: dziećmi i dorosłymi. Równie ważny jest także jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

– „Pola Nadziei” to niezwykła inicjatywa, która od kilkunastu lat odbywa się w naszym mieście. Stawia przed sobą szczytny cel i niesie ważne przesłanie. Pieniądze uzbierane w czasie kwesty, stają się wsparciem dla hospicjów, które bezustannie opiekują się chorymi dziećmi i dorosłymi. Ale w tym wydarzeniu liczy się też coś innego. Propagowanie wśród mieszkańców wolontariatu i pokazanie im, że zawsze trzeba być otwartym na drugiego człowieka. Dlatego gorąco zachęcam gdynian: w miarę możliwości przyłączmy się do akcji i „niech dobro znowu zakwitnie” – apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W tym roku „Pola Nadziei” na Pomorzu odbędą się w niedzielę, 25 kwietnia. Jeżeli sytuacja pozwoli, tego dnia w wybranych miejscach i zgodnie z panującymi obostrzeniami, odbędzie się kwesta z udziałem wolontariuszy. Będzie ona nieco inna, niż w latach wcześniejszych. Wolontariusze nie będą też rozdawać żonkili. Zamiast tego, wszystkim wpłacającym datek podarują żonkilową naklejkę.

Tego samego dnia będzie miała premierę telewizja „Pól Nadziei”. Tworzona przez 7 pomorskich hospicjów pokaże, na czym polega opieka hospicyjna, jak wygląda troska o pacjentów i codzienne działanie. Nie zabraknie także energetycznych koncertów i rozmów z ciekawymi ludźmi. Telewizja będzie nadawać przez stronę: polanadzieinapomorzu.pl.

Główna część zbiórki odbędzie się w dniach 19 kwietnia-2 maja i będzie miała formę online. Prowadzona będzie:

„Pola Nadziei” na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Caritas Archidiecezji Gdańskiej – Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im św.Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

Historia

Pierwsze „Pola Nadziei” zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Ten konkretny kwiatek symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości – nad śmiercią.

Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia „Pól Nadziei” zaczęła się w 1998 roku w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i od tej pory jest organizowana w kilkudziesięciu miastach.

Dokładny scenariusz wydarzenia na Pomorzu dostępny będzie na stronie Pola Nadziei na Pomorzu oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odwołania poszczególnych wydarzeń.

Print Friendly, PDF & Email