Gdynia: Muzyczna pocztówka – „Gwiazda gore Jezusowi”

Gdynia: Muzyczna pocztówka – „Gwiazda gore Jezusowi”
Fot. Pixabay

Jedność, wspólnota, otwartość, integracja – to główne przesłanie, które płynie z pastorałki, którą w tym przedświątecznym czasie stworzył Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych.

W nagraniu utworu wzięli udział gdynianie ze wszystkich stron świata. W jego realizację zaangażowali się również samorządowcy. Premiera klipu „Gwiazda gore Jezusowi” odbyła się w czwartek, 22 grudnia na kanale YouTube Młodzieżowego Domu Kultury. 

Muzyka łagodzi obyczaje i często towarzyszy nam w świątecznym czasie. Ulubione kolędy wybrzmiewają przy wigilijnych stołach oraz podczas przygotowań do rodzinnych spotkań. W tym roku Gdynia ma swoją pastorałkę. To utwór „Gwiazda gore Jezusowi” w wyjątkowej aranżacji Piotra Manii. Powstała ona specjalnie na tę okazję i słychać w niej inspiracje kulturami innych narodów. A to dlatego, że pastorałka ma nieść przesłanie jedności, integracji i otwartości. 

Główną ideę nie tylko słychać, ale i widać na świątecznym teledysku. W jego przygotowanie i wykonanie zaangażowali się gdynianie ze wszystkich stron świata. Łączy on też pokolenia.

Występują w nim m.in. młodzi artyści ze wszystkich pracowni wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury i zespołu „Granda” oraz ich rodzice, dyrektorzy szkół, gdyńscy samorządowcy – prezydent Wojciech Szczurek oraz wiceprezydenci Michał Guć, Marek Łucyk i Bartosz Bartoszewicz, pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury oraz osoby, które żyją w naszym mieście, ale pochodzą z innych krajów, takich jak Ukraina, Białoruś czy Indie. 

Akcja klipu rozgrywa się przy ustawionym na plaży wigilijnym stole. Zbierają się przy nim gdynianie i wspólnie kolędują. Całość ma swoją symbolikę. 

– Plaża symbolizuje otwartość, a stół – gościnność. Chodziło o to, aby pokazać, że Gdynia jest wielokulturowa. Klip ukazuje też, jak ważna jest integracja. Osoby z innych krajów, które wybrały nasze miasto jako swoje miejsce do życia, chcą poznać nasze tradycje i kulturę. My również jesteśmy otwarci na nich i ich zwyczaje – mówi Elżbieta Cupiał, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. 

Praca nad realizacją klipu i nagraniami trwała około dwa miesiące. Przyniosła dużo radości zaangażowanym w projekt osobom. 

– Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Zależało mi, żeby dzielić świąteczną atmosferę razem z Polakami. Wspólne przeżywanie tych wyjątkowych dni jest bardzo ważne – mówi Veronika Kolomoitseva, wokalistka z Ukrainy, która obecnie mieszka w Gdyni. 

Teledysk miał swoja premierę w czwartek, 22 grudnia na kanale YouTube Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni

Klip zrealizowano dzięki wsparciu UNICEF-u. Powstał dzięki współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni i Laboratorium Innowacji Społecznych.
Print Friendly, PDF & Email