Gdynia mówi „stop” samobójstwom

Gdynia mówi „stop” samobójstwom
Fot. Kamil Złoch

Liczba samobójstw na świecie stale rośnie. Coraz częściej to młode osoby, w tym dzieci. Według statystyk WHO co roku z powodu samobójstw umiera blisko 800 tysięcy osób, co oznacza, że ktoś odbiera sobie życie co 40 sekund. Gdynia walczy z problemem i przygotowuje program profilaktyki samobójstw, a legenda polskiej suicydologii, prof. dr hab. Brunon Hołyst widzi w mieście potencjał na powstanie eksperymentalnego centrum zapobiegania samobójstwom.

Legenda polskiej suicydologii i ceniony naukowiec, prof. dr hab. Brunon Hołyst był kluczowym gościem konferencji „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”. To swego rodzaju inauguracja gdyńskiego programu profilaktyki samobójstw, a ekspert wskazał na znacznie większe możliwości Gdyni, podkreślając potencjał na stworzenie rozwiązań, które mogą stać się wzorcami dla innych polskich miast.

– Kandydaci na samobójców wysyłają pewne sygnały i bardzo często rodzice nie doceniają tych sygnałów, a także szkoła nie interpretuje ich właściwie. Władze państwowe i samorządowe nie doceniają jeszcze problemu zapobiegania samobójstwom – mówił prof. dr hab. Brunon Hołyst. – Gdynia może odegrać bardzo ważną rolę w promowaniu nowych metod profilaktyki. Osobiście sprzyjam temu pomysłowi i rozmawiałem nawet na ten temat w Ministerstwie Zdrowia, aby w Gdyni powstało eksperymentalne centrum zapobiegania samobójstwom. Metody opracowane, przyjęte i stosowane tutaj, w Gdyni będą mogły być upowszechnione w całym kraju – dodał profesor.

Naukowiec ma na swoim koncie blisko 1000 prac naukowych (w tym ponad 50 książek), które tłumaczono na wiele języków. Specjalizuje się w kryminalistyce, kryminologii, profilaktyce społecznej, wiktymologii i właśnie suicydologii. Oprócz pracy naukowej, aktywnie angażuje się także w działalność różnych organizacji – w przeszłości był m.in. członkiem rady konsultacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego czy komitetu doradczego Komendanta Głównego Policji. Aktualnie jest prezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Wśród prelegentów prowadzących wykłady znaleźli się też dr n.med. Agata Cichoń-Chojnacka, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży oraz mgr Anna Landowska – psycholog, certyfikowany terapeuta uzależnień.
Nauczą, jak reagować i zapobiegać

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni i Gdyńskie Centrum Zdrowia podjęły się zadania utworzenia programu profilaktyki samobójstw i pomocy środowiskom dotkniętym próbami samobójczymi i samobójstwami. Pierwszym efektem współpracy była właśnie konferencja, która odbyła się w Muzeum Emigracji. Zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele gdyńskich szkół ponadpodstawowych, funkcjonariusze policji, prokuratury, a także ochrony zdrowia, pomocy społecznej i Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

– Dane statystyczne są niepokojące. Liczba samobójstw stale rośnie, a problem ten zaczyna dotykać coraz większej liczby ludzi młodych, a także i dzieci. Sytuacja jest poważna, dlatego wymaga działań przemyślanych i systemowych. Postanowiliśmy zacząć działać wspólnie, aby wypracować najbardziej skuteczne rozwiązania. Efektem tej współpracy jest koalicja gdyńskich jednostek miejskich – mówiła Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Program ruszy jesienią

Gdyński program wystartuje jesienią i będzie przebiegał wieloetapowo. Na początku przeszkolonych zostanie 120 pracowników – będą to m. in. policjanci, przedstawiciele prokuratury, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy pomocy społecznej i instytucji pomocowych.

Pracownicy zostaną uwrażliwieni na potrzeby osób borykających się z problemami suicydologicznymi, aby potrafili w sposób kompleksowy udzielać im niezbędnego wsparcia.

– Statystyki pokazują, że dzisiaj grupą najbardziej zagrożoną jest młodzież w wieku poniżej 16. roku życia. To oznacza, że opieką powinniśmy objąć całe rodziny. Wierzę, że możemy wpłynąć pozytywnie na młode osoby, które nie potrafią sobie radzić z problemami, a program, nad którym pracujemy nam w tym pomoże – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

W kolejnym etapie zostanie uruchomione systemowe wsparcie profesjonalistów dla rodzin, których dotknął ten problem.

– Podczas rozmów z rodzinami, w których doszło do udanej bądź nie próby samobójczej pojawiły się sugestie, że w czasie kryzysu mieli oni co prawda pomoc najbliższych, jednak obecnie są przekonani, że o wiele lepsze byłoby wówczas wsparcie profesjonalistów niezwiązanych emocjonalnie z rodziną – podsumowała Mirosława Jezior, dyrektor gdyńskiego MOPS.

Organizatorami konferencji był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gdyńskie Centrum Zdrowia i Wydział Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni. W organizacji wydarzenia pomogło także Muzeum Emigracji w Gdyni.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email