Gdynia: Morze możliwości – hasłem obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdyni

Gdynia: Morze możliwości – hasłem obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdyni
Fot. Dominika Sobiech

W poniedziałek, 29 maja, odbyły się w Gdyni XVI obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem „Morze możliwości”. W uroczystej paradzie, która przeszła spod Urzędu Miasta na skwer Arki Gdynia, wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z przyjaciółmi i rodzinami, przedstawiciele instytucji zajmujących się ich wsparciem oraz samorządowcy. 

Jak powiedział na skwerze Arki Gdynia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Gdynia to miasto nowoczesne, ale przede wszystkim miasto wrażliwe, pełne empatii. 

XVI obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Fot. Dominika Sobiech

 – Bardzo bym chciał, żeby to słowo „nowoczesność” z tym się przede wszystkim kojarzyło. Nauczmy się tolerancji szacunku, otwartości, żeby ten świat był bardziej przyjazny – zwrócił się włodarz Gdyni do zebranych. 

Dodał, jak bardzo ważną kwestią jest, by pokazywać gdynianom, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są wśród nas, że mają te same marzenia i te same pragnienia. Zaznaczył, że trzeba tak budować miasto, by i one też czuły się częścią tej społeczności, mogąc korzystać z edukacji, mieć czas wolny dla siebie, móc realizować swoje marzenia i aspiracje. 

XVI obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. fot. Dominika Sobiech

– Każda osoba, niezależenie od tego, czy na co dzień kontaktuje się z osobą z niepełnosprawnością czy niepełnosprawnością intelektualną, chce być lepsza, chce być dobra. Ta państwa aktywność, to, że wychodzicie, że pokazujecie, wciągacie, tłumaczycie, pozwala ludziom być lepszym. Za to bardzo serdecznie dziękuję – mówił włodarz Gdyni do zebranych. 

XVI obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Fot. Dominika Sobiech

W rozmowie z portalem gdynia.pl Wojciech Szczurek podkreślił wagę poniedziałkowego wydarzenia. 

– To bardzo ważne, żeby te osoby czuły się pełnoprawnymi mieszkańcami naszego miasta, żeby wychodziły na zewnątrz, miały możliwość realizowania swoich aspiracji, ale także uświadamiały pozostałym mieszkańcom, że żyją wśród nas, mają swoje potrzeby i że naszą troską, naszymi działaniami musimy otoczyć je szczególną opieką – powiedział Wojciech Szczurek. – Bardzo mnie cieszy, że w tak pogodny i  radosny sposób możemy świętować dziś ten dzień – podkreślił. 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to szczególne święto, które ma nas uwrażliwić – dodał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Te osoby są wśród nas, żyją, są ważne. W Gdyni mogą realizować swoje marzenia, mogą się rozwijać kulturalnie, artystycznie, zawodowo, to wszystko dzięki sieci wsparcia, którą budujemy wspólnie jako miasto i organizacje pozarządowe. Dziś w tym dniu pookazujemy ich, pokazujemy, jak żyją, pokazujemy ich radość i cieszę się, że mamy taką okazję i że gdynianie mogą zobaczyć, jak dobrze i fajnie te osoby w przestrzeni miejskiej funkcjonują – podkreślił Michał Guć.

Na zdjęciu głównym: XVI obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na zdjęciu: Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz radna Anna Myszka. Fot. Dominika Sobiech
Print Friendly, PDF & Email