Gdynia: MOPS się szczepi i daje dobry przykład

Gdynia: MOPS się szczepi i daje dobry przykład
Fot. materiały prasowe

„Nie wyjdziemy z pandemii, jeżeli nie spróbujemy wyciszyć zakażeń” – mówią pracownicy gdyńskiego MOPSu i gremialnie zapisują się na szczepienie. Pierwsze dawki przyjęło już niemal 200 osób, a kolejne 250 czeka na swoją kolej. Trwa etap 0 Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia, a także miejskich ośrodków pomocy społecznej i domów pomocy społecznej.

Zainteresowanie szczepieniami wśród pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznejw Gdyni sukcesywnie rośnie. Iniekcji poddało się do tej pory niemal 200 osób.

– Nie wyjdziemy z tej pandemii, jeżeli my jako olbrzymia grupa pracowników, która pracuje w terenie i jest również na pierwszym froncie z klientami, nie zrobimy kroku do przodu i nie spróbujemy wyciszyć zakażeń. Obok medyków jesteśmy grupą pracowników, która często jest w bezpośrednim kontakcie z klientem. Praca w środowisku jest niezwykle istotna i ci, którzy pracują z osobami, muszą być zaszczepieni, żeby czuć się bezpiecznie i też dawać poczucie bezpieczeństwa. W czasie pandemii nie mieliśmy przerwy, nie zamknęliśmy MOPS-u, a jedynie zmieniliśmy nieco tryb pracy. Bywało, że nie chciano nas wpuszczać do domu, w obawie, że przenosimy koronawirusa – mówi Klaudia Głodowska, koordynator ds. szczepień w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdyni.

Pierwsze zaszczepione osoby dały impuls do działania kolejnym. Po pierwszych iniekcjach – 6 stycznia – ponad 100 kolejnych pracowników zdecydowało się zapisać na szczepienie. Dobry przykład dała dyrekcja czy kierownicy zespołów, którzy również przyjęli swoje dawki. Pracownicy entuzjastycznie zareagowali na takie działania, co widać we wzroście świadomości i chęci zaszczepienia się, którą odnotowano w ostatnim tygodniu. Obecnie w kolejce czeka około 250 osób z gdyńskiego MOPS-u.

Przypomnijmy, że do tzw. „zerówki”, czyli osób z etapu 0 szczepień przeciwko COVID-19 należą:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • rodzice wcześniaków przebywający na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka.

Kolejna grupa szczepień (etap I) obejmie:

  • pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia – w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe, w tym wojsko,
  • nauczycieli.

Zapisy do kolejnego etapu rozpoczną się 15 stycznia. Rejestracji będzie dokonać można przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Lista placówek, które będą wykonywać szczepienia w Gdyni, znajduje się artykule „15 stycznia rusza rejestracja szczepień dla grupy I”. Do rejestracji zachęca także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, także naszych bliskich, przyjaciół. Szczepionka jest bardzo ważnym elementem walki z wirusem COVID-19. Od naszej wzajemnej odpowiedzialności zależy, czy będzie ona wygrana. Chrońmy siebie i innych! Pokażmy naszą społeczną solidarność! Ja zaszczepię się w najbliższym możliwym terminie, gdy przyjdzie czas na moją grupę – apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Seniorów do zapisywania się na szczepienia przeciwko COVID-19 zachęca również gdyński MOPS. Pracownicy będą wspierać osoby starsze, które są w grupie ryzyka i kwalifikują się do przyjęcia dawki w etapie I.

– Namawiamy i zachęcamy mieszkańców do szczepienia się, a także przede wszystkim edukujemy. Znosimy strach i niepewność, które towarzyszą podjęciu tej decyzji – dodaje Klaudia Głodowska, koordynator ds. szczepień w gdyńskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Szczegółowe informacje na temat Narodowego Programu Szczepień, jego kolejnych etapów i sposobu rejestracji znajdziemy na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Print Friendly, PDF & Email