Gdynia: „Mały procent - wielka sprawa!” - pamiętamy i wspieramy

Gdynia: „Mały procent - wielka sprawa!” - pamiętamy i wspieramy
Fot. UM Gdynia

Rusza kolejna edycja gdyńskiej kampanii „Mały procent – wielka sprawa!”. Akcja ma na celu przekonać jak najwięcej osób do tego, aby przy rozliczeniu podatku PIT przekazali swój 1% organizacjom działającym na rzecz naszego miasta i jego mieszkańców.

W tworzeniu i realizacji kampanii 1% mogą wziąć udział wszystkie organizacje pożytku publicznego, których działalność dotyczy Gdyni i jej mieszkańców.

Wśród zaplanowanych działań są przewidziane między innymi:

  • dyżury księgowych,
  • działania w przestrzeni miejskiej,
  • stworzenie zakładki informacyjnej na stronie internetowej gdyniapozarzadowa.pl,
  • promowanie organizacji za pośrednictwem mediów społecznościowych,
  • promocja lub reklama na komercyjnych wielkopowierzchniowych wyświetlaczach LED,
  • promocja lub reklama w pojazdach komunikacji miejskiej,
  • gadżety 1%,
  • możliwość wydruku z materiałów dostarczonych (ulotki, plakaty).

Zgłoszenia można składać do 26 lutego na adres mailowy: biuro@gdyniapozarzadowa.pl.

W razie pytań można się również kontaktować z Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych – pod numerami tel.: 58 661 35 41 lub 58 621 80 98.

„Mały procent – wielka sprawa!”

– „Mały procent – wielka sprawa!” to dobrze znane gdynianom hasło. I choć może się wydawać, że to tylko 1%, ale pamiętajmy, że „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Organizacje pozarządowe wspierają chorych i potrzebujących, integrują małe społeczności, dbają o lokalną tożsamość i zapewniają aktywność sportową. Zajmują się zadaniami z najróżniejszych obszarów i dzięki temu mogą ulepszać świat. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy się rozliczać z podatku PIT – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

„Mały procent – wielka sprawa!” to hasło, które promuje w naszym mieście kampanię zachęcającą do przekazywania 1% podatku na rzecz lokalnych organizacji pozarządowych. To dziesiątki fundacji, stowarzyszeń, towarzystw i klubów, które zajmują się zadaniami z najróżniejszych obszarów. Wspierają chorych i potrzebujących, dbają o lokalną tożsamość, integrują oraz animują małe społeczności i zapewniają sportową aktywność. 

Są wśród nich między innymi: kluby sportowe, hospicjum, stowarzyszenia otaczające opieką wymagających pacjentów, organizacje osób niesłyszących i z niepełnosprawnościami oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt. Dla części z nich wpływy z tytułu 1% podatku to jedno z głównych źródeł finansowania działalności, prowadzonej głównie na terenie miasta i na rzecz jego mieszkańców.

Rozliczasz się – pamiętaj, aby wesprzeć wybraną organizację

Wspieranie organizacji 1% podatku dochodowego jest proste. Przy rozliczaniu PIT-u wystarczy pamiętać o wpisaniu odpowiedniego numeru KRS w jednej z rubryk, a w niektórych przypadkach także o podaniu celu szczegółowego, co pozwoli na pomoc w konkretnej sprawie.

Przypomnijmy, że rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych można dokonać do 30 kwietnia. Z kolei już od 1 lutego br. nasze e-PIT-y znajdziemy na stronie internetowej: www.podatki.gov.pl  w tak zwanym e-Urzędzie Skarbowym.

Zeznania podatkowe za 2020 rok będą udostępnione w Internecie od 15 lutego. Warto wiedzieć, że e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Lista gdyńskich organizacji, które można wesprzeć 1% (wraz z numerami KRS) znajduje się TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email