Gdynia: Leczą przez żywienie. Certyfikat dla szpitala

Gdynia: Leczą przez żywienie. Certyfikat dla szpitala
Fot. nadesłane

Szczególna grupa pacjentów gdyńskiego Szpitala im. PCK w Redłowie może liczyć na skuteczne leczenie żywieniowe, czyli specjalne pokarmy podawane pozajelitowo i dojelitowo. Jakość potwierdza od teraz certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki – Leczenie przez Żywienie”, który przyznano placówce z Gdyni pod koniec ubiegłego tygodnia.

Czy jedzenie może być formą leczenia? Tak. Wie o tym doskonale już wielu cenionych specjalistów na świecie, przekonują się do tego także polskie szpitale. Tzw. żywienie pozajelitowe i dojelitowe, które jest niezbędne dla pacjentów mających trudności z samodzielnym odżywianiem pomaga w szybszym dojściu do siebie po walce z wyczerpującą chorobą.

Nic dziwnego, że specjalnie przygotowany pokarm coraz częściej jest wykorzystywany w różnych placówkach. To przede wszystkim bezpieczna forma podania pacjentowi odpowiednich dawek substancji odżywczych – białek, elektrolitów, witamin, wody i niezbędnej energii.

Szpital Morski wyróżniony

Z tzw. żywienia klinicznego na wysokim poziomie mogą też korzystać pacjenci z Gdyni. Szpital Morski im. PCK w Redłowie uzyskał specjalny certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. To ogólnopolski program, który promuje polskie szpitale dbające o prawidłowe odżywianie najbardziej wymagających pacjentów.

– To wielka praca i zaangażowanie zespołu specjalistów, którzy w trudnym czasie pandemii podjęli wyzwanie zdobycia tego cennego wyróżnienia, szczególnie Zespołu ds. Leczenia Żywieniowego: dr Tomasz Buczek, dr Anna Habasińska, Hanna Koss, Beata Góralska i Monika Matuszewska. W drugiej edycji nasz szpital znalazł się w gronie 19 laureatów, a łącznie starało się o nie aż 58 szpitali z całego kraju – relacjonuje na Facebooku oficjalny profil Szpitali Pomorskich.

Wyniki tegorocznej edycji ogłoszono w formie online w ostatni piątek, 11 czerwca. Tym samym szpital działający w gdyńskim Redłowie dołączył do grona zaledwie 7 placówek z Pomorza, które do tej pory wyróżniono certyfikatem dotyczącym leczenia żywieniowego. O przyznaniu certyfikatu zadecydowała wcześniejsza ocena ekspertów oraz wizyta kontrolna.

Żywienie, które leczy

Celem programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego” jest przede wszystkim upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego. Jak podkreślają organizatorzy, „(…) Każdy pacjent ma prawo do oceny stanu odżywienia i otrzymania prawidłowego leczenia żywieniowego, gdyż to zwiększa jego szanse w walce z chorobą (…)”.

Polska na tle innych krajów Europy zajmuje wysoką pozycję pod kątem refundacji żywienia pozajelitowego oraz dojelitowego. Polscy pacjenci mają dzięki temu łatwiejszy dostęp do wsparcia żywieniowego, z którego coraz chętniej korzystają polskie szpitale. Jak podkreślają eksperci, leczenie żywieniowe między innymi wpływa na mniejszą liczbę powikłań i znaczne skrócenie pobytu pacjenta w placówce.

Za przebieg programu jest odpowiedzialne Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, a jego patronami są m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego czy Polska Federacja Szpitali.


Print Friendly, PDF & Email