Gdynia: Krew - niezastąpiony lek

Gdynia:  Krew - niezastąpiony lek
Fot. krew.gda.pl

Jest czerwona i nieustannie krąży po naszym organizmie, podtrzymując jego procesy życiowe i dbając o transport najpotrzebniejszych składników takich jak np. tlen. Jest niezbędna do życia i to życie może również uratować innym. Mowa o krwi. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawstwa i z tej okazji przypominamy, dlaczego warto oddawać krew i jak można to zrobić.

Krew podawana jest w stanach zagrożenia życia, a najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby bez niej możliwe. Jest substancją wyjątkową, której nie da się zastąpić, a jedynym jej „producentem” jest nasz organizm.

– Krwi nie da się sztucznie wyhodować. Jedynym jej źródłem jest człowiek, dlatego tak ważne jest byśmy tą krwią się dzielili, byśmy ją oddawali. Krew potrzebna jest przez cały rok, ale jej braki banki krwi najdotkliwiej odczuwają właśnie w sezonie wakacyjnym. Dlatego też mam nadzieję, że przypadający dziś Dzień Krwiodawstwa stanie się dla wielu osób impulsem do podjęcia działania i oddania krwi. Zachęcam do tego bardzo serdecznie – to nic nie kosztuje, a może ocalić komuś życie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Dar krwi może uratować czyjeś życie, dlatego warto regularnie dzielić się swoją krwią. Dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, które czuje się zdrowa i waży nie mniej niż 50 kg. W Gdyni można to zrobić w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mieszczącego się przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Rejestracja odbywa się w godzinach 7:15 – 13:00.

Krew można oddać również w specjalnym krwiobusie, który regularnie parkuje przed gmachem głównym Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Mobilny punkt dostępny jest w godzinach 9:00 – 13:00 w wybrane dni roku. Najbliższe terminy jego wizyty to:

  • 24 czerwca,
  • 81529 lipca,
  • 51226 sierpnia,
  • 2923 września,
  • 7 i 21 października,
  • 4 i 18 listopada,
  • 2 grudnia.

– Data Światowego Dnia Krwiodawsta wyznaczona została na dzień urodzin Karla Landsteinera, lekarza, który w 1901 roku odkrył i wyróżnił grupy krwi. Krew ratuje ludzkie życie i jest lekiem niezastąpionym. Życzymy wszystkim krwiodawcom, by byli zdrowi i nadal oddawali krew. Zapraszamy do udziału w naszych akcjach. Teraz latem akcje będą się one odbywać trzy razy w miesiącu. W wakacje jest zawsze więcej wypadków, nie tylko drogowych, więc ta krew jest po prostu bardziej potrzebna w tym okresie – mówi Iwona Kondracka, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni, która oddała już przeszło 57 litrów krwi.

Pobrana krew przechowywana jest w banku krwi. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – www.krew.gda.pl – na bieżąco aktualizowane są obecne zasoby poszczególnych grup krwi. Obecnie najbardziej brakuje grupy AB Rh-, której stan jest bardzo niski. RCKiK wskazuje ponadto na niski stan grup 0 Rh-, A Rh+ i AB Rh+. Pozostałe grupy występują w średnich ilościach, co nie oznacza, że nie należy jej oddawać. Sytuacja, zwłaszcza w sezonie letnim, może ulegać gwałtownym zmianom.

Jak oddać krew?

Wybierając się czy to do oddziału RCKiK czy też krwiobusa należy pamiętać, aby odpowiednio się przygotować. Należy

  • zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek,
  • wypić ok. 1 litra wody,
  • zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości,
  • zgłosić się do rejestracji w oddziale lub mobilnym punkcie.

Po przybyciu do punktu poboru krwi zostanie nam zmierzona temperatura oraz otrzymamy do wypełnienia ankietę nt. naszego stanu zdrowia. Następnie pobrana zostanie od nas próbka krwi, w celu wykonania badania poziomu hemoglobiny lub raz do roku pełnej morfologii. W dalszej kolejności udamy się na skrócone badanie lekarskie, podczas którego wyjaśnione zostaną ewentualne wątpliwości dotyczące kwestionariusza oraz nastąpi kwalifikacja do oddania krwi. Istnieje kilka powodów, dla których możemy z niej jednak zostać czasowo zdyskwalifikowani. Jednym z nim jest obecnie przyjecie szczepionki przeciwko COVID-19. Czas, który musi upłynąc przed możliwością oddania krwi, różni się dla poszczególnych preparatów:

  • 48 godzin (po każdej dawce) po preparatach mRNA (Pfizer, Moderna)
  • 14 dni od podania szczepionki wektorowej (AstraZeneca, Johnson&Johnson)
  • 7 dni po całkowitym ustąpieniu objawów reakcji poszczepiennej (np. gorączka, wysypka),

Najczęściej oddajemy tzw. krew pełną. W tym przypadku każdorazowo pobiera się jej 450 ml. Czas trwania samego zabiegu wynosi około 10 minut. Po nim powinniśmy poświęcić kolejne kilkanaście minut na krótką regenerację sił. Wizytę kończy odbiór posiłku o równowartości 4500 kcal, czyli 8 tabliczek czekolady. W dalszej części dnia powinniśmy spędzić stosunkowo spokojnie – nie uprawiać sportów, nie korzystać z sauny, solarium czy siłowni, a także nie nosić ciężkich przedmiotów przy użyciu ręki, z której pobierana była krew. Wskazany jest ciepły, kaloryczny posiłek oraz uzupełnianie płynów – ok. 2- 2,5 litra w ciągu całego dnia.

Źródło informacji: krew.gda.pl
Print Friendly, PDF & Email