Gdynia: Kalendarz i bazarek, czyli wsparcie dla hospicjum

Gdynia: Kalendarz i bazarek, czyli wsparcie dla hospicjum
Fot. Michał Puszczewicz / gdynia.pl

Choć już za nami tradycyjna listopadowa kwesta na cmentarzach, która wspiera finansowo gdyńskie Hospicjum im. św. Wawrzyńca i dziecięcą „Bursztynową Przystań”, to lista potrzeb tych szczególnych placówek jest wyjątkowo długa. Tak samo długa jest też na szczęście lista form pomocy, którymi możemy wesprzeć pacjentów hospicyjnych. To m.in. internetowy bazarek czy kalendarze-cegiełki, które są już dostępne w wersji na 2022 rok.

Setki żółtych żonkili zwiastujących „Pola Nadziei” czy listopadowa kwesta na gdyńskich cmentarzach w okresie Wszystkich Świętych – to sztandarowe akcje charytatywne, które wspierają funkcjonowanie dwóch placówek hospicyjnych w Gdyni.

Nie oznacza to jednak, że organizacji prowadzącej Hospicjum im. św. Wawrzyńca i Dziecięce Hospicjum „Bursztynowa Przystań” nie można pomóc także na inne sposoby. Nieocenione wsparcie to oczywiście osobista pomoc w formie wolontariatu, ale istnieją także metody na to, aby podreperować hospicyjny budżet w małej skali poza popularnymi zbiórkami.

Cegiełka na 2022 rok

Jedną z najbardziej klasycznych form wsparcia podobnych placówek jest cegiełka, czyli symboliczny zakup gadżetu, z którego dochód zostanie przekazany na cele statutowe. Swoją cegiełkę ma i gdyńskie hospicjum – w ten sposób od lat setki osób pomagają w pokrywaniu kosztów opieki paliatywnej nad dorosłymi i dziećmi. To rzecz, którą znajdziemy w niemal każdym domu i mieszkaniu, czyli ścienny kalendarz.

Charakterystyczny, jasnożółty „Kalendarz Gdyńskiego Hospicjum” już czeka na zainteresowanych. Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca poinformowało o tym, jak zdobyć egzemplarz wydany na 35. rocznicę działalności organizacji.

Przede wszystkim kalendarze nie mają swojej ceny – ta zależy jedynie od naszej własnej woli, czyli tego, ile w zgodzie ze swoimi możliwościami zdecydujemy się przekazać w formie datku.

Są dostępne w dwóch miejscach: siedzibie hospicjum dla osób dorosłych, które mieści się na Oksywiu, przy ul. Dickmana 6 oraz w biurze hospicjum przy rogu ul. Świętojańskiej i ul. Armii Krajowej – obok Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni. Istnieje też możliwość ich otrzymania pocztą, wystarczy wpłacić symboliczną cegiełkę na konto wskazane przez stowarzyszenie, a w tytule przelewu oprócz hasła „Cegiełka na kalendarz” zawrzeć adres, pod który ma zostać on wysłany.

Świąteczny kiermasz, czyli wsparcie z bazarku

Drugą z form pomocy dla hospicjum, w której można wziąć udział nawet bez wychodzenia z domu jest internetowy bazarek. Bazarki to popularne w sieci społeczności, w których uczestnicy prowadzą proste licytacje charytatywne. Na aukcjach można trafić dosłownie na wszystko, a cała wylicytowana kwota zostaje przekazana na rzecz organizacji. To z jednej strony dobra okazja na spożytkowanie przydatnych rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, a z drugiej strony – szansa na znalezienie prawdziwego unikatu, którego próżno szukać na sklepowych półkach.

W przypadku gdyńskiego hospicjum bazarek działa w formie facebookowego fanpage’a o nazwie „Bazarek Bursztynek”. To miejsce, które regularnie obserwuje około tysiąca internautów chcących pomagać placówkom położonym na Oksywiu. Jest inicjatywą społeczną, posiada swój własny regulamin, a tylko w samym październiku z symbolicznych licytacji udało się zebrać kwotę 400 złotych, która zasiliła hospicjum.

Jak funkcjonuje? Osoby zainteresowane konkretnymi przedmiotami proponują swoje ceny w komentarzach pod postem. Po określonym czasie zwycięzca licytacji musi okazać administratorowi dowód wpłaty kwoty na konto hospicjum. Kupujący pokrywa też koszt przesyłki, chyba że odbierze wylicytowaną rzecz osobiście.

Aktualnie „Bazarek Bursztynek” stał się miejscem, w którym możemy poszukać przede wszystkim bożonarodzeniowych akcesoriów. Ozdoby, rękodzieło, zabawki, drobne upominki, książki czy vouchery to rzeczy, które można kupić podczas kiermaszu świątecznego. Rozpoczął się 2 listopada i potrwa aż do 12 grudnia. Pozostał zatem jeszcze niecały miesiąc, aby spośród licytacji znaleźć coś, co umili nam tegoroczne święta i jednocześnie pomoże osobom przebywającym w tym czasie w hospicjum.

Stronę, na której działa hospicyjny kiermasz można znaleźć TUTAJ.

Kamil Złoch / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email