Gdynia: Gdzie po pomoc medyczną w nocy i w święta?

Gdynia: Gdzie po pomoc medyczną w nocy i w święta?
Fot. mat. prasowe

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przyniosły ogromny wysyp przypadków grypy oraz innych schorzeń górnych dróg oddechowych. Przypominamy, gdzie można udać się po pomoc w nocy i w dni wolne od pracy, gdy stan zdrowia się pogorszy. Przeczytajcie, szczególnie, że przed nami zakończenie roku i zabawa sylwestrowa, a więc czas, gdy wiele osób z wielu powodów musi skorzystać z pilnej pomocy medycznej. 

Czym są nocna i świąteczna opieka zdrowotna? To świadczenia, udzielane od godziny 18:00 po południu do godziny 8:00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia: 

  • gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, 
  • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, 
  • zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. 
Nie obowiązuje rejonizacja 

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może się udać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (nie obowiązuje rejonizacja), niezależnie od tego, gdzie mieszka i do którego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych. 

Co z wizytami domowymi w nocy i w święta? 

W razie konieczności lekarz lub pielęgniarka mogą udzielić pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa udzielana jest jednak przez właściwy punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do konkretnego obszaru. Lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. 

Udzielą zwolnienia, przepiszą receptę 

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki lub uczestnictwa w zajęciach sportowych, spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi. 

Każdy świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) ma obowiązek umieścić wewnątrz przychodni (widoczne także z zewnątrz), adresy oraz numery telefonów podmiotów udzielających świadczeń po godzinie 18 oraz w dni ustawowo wolne od pracy. 

Gdzie po pomoc w Gdyni? 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest w Gdyni w następujących miejscach: 

  • Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek 9a), tel. (58) 726 09 39,
  • Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 (wejście od Placu Kaszubskiego), tel. (58) 726 09 39,
  • Przychodnia Vita-Med., Gdynia Chylonia, ul. Wejherowska 59, tel. (58) 726 09 39.
Ważne! 

W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia należy od razu wezwać zespół ratownictwa medycznego. Warto też pamiętać, że w takich przypadkach można skorzystać z pomocy medycznej w całym kraju, niezależnie od tego, gdzie mieszka się na stałe. 

Porada przez telefon 

Pacjenci mają możliwość skontaktowania się z lekarzem i pielęgniarką w ramach konsultacji telefonicznej. Umożliwia to Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK). Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują tu pod bezpłatnym numerem 800 137 200 zarówno w nocy w dni powszednie, od godziny 18.00 do 8.00 następnego dnia, a także całodobowo w weekendy i święta. 

TPK umożliwia otrzymanie  e-recepty lub e-zwolnienia, gdy będzie to konieczne. Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

Na zdjęciu: Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego / Fot. materiały prasowe.
Print Friendly, PDF & Email