Gdynia: Gdyńskie plaże bez barier

Gdynia: Gdyńskie plaże bez barier
Fot. Magdalena Śliżewska

Gdyńskie plaże są dostępne dla wszystkich, także osób o różnym stopniu czy rodzaju niepełnosprawności. Mają szereg udogodnień infrastrukturalnych, a w sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wyszkoleni ratownicy. Jak to funkcjonuje w praktyce? O tym mogliśmy się przekonać w poniedziałek, 28 czerwca na bulwarze Nadmorskim.

Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni postanowił pokazać mieszkańcom i turystom, że na plaży każdy może, a wręcz powinien, czuć się dobrze i korzystać z niej bez obaw. Najlepiej dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami plażą w naszym mieście jest ta w Śródmieściu. I to właśnie obok niej odbyła się dzisiejsza impreza.

– Dzisiaj na bulwarze zorganizowaliśmy event dedykowany dostępnym gdyńskim plażom. Poprzez zajęcia sportowe, taneczne, konkursy z różnymi nagrodami chcemy zachęcić wszystkich – i turystów, i mieszkańców, żeby zwrócili uwagę na dostępność plaż. I żeby uwrażliwić ludzi na potrzeby innych – mówi Magdalena Biegańska, kierownik Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością.  

W czasie poniedziałkowego wydarzenia na bulwarze Nadmorskim można było nie tylko wziąć udział w konkursach z drobnymi nagrodami, ale także posłuchać ratownika i zobaczyć symulację akcji ratowniczej. Chętni mieli też szansę wejść w skórę osób z niepełnosprawnością i zobaczyć na przykład, jak to jest poruszać się na wózku inwalidzkim albo borykać z problemami osoby niewidomej.

Nie zabrakło też zajęć sportowych: gry w bule i bocci. A do tego muzyki i tańców. Jeśli ktoś miał ochotę, mógł z pomocą ratowników skorzystać z amfibii i zażyć kąpieli morskiej. Warto pamiętać, że ten specjalny wózek kąpielowy na plaży służy także osobom starszym.

Broszury z pełną informacją o gdyńskich plażach znajdziemy w punkcie informacji turystycznej oraz na stronie Gdynia Sport.

Print Friendly, PDF & Email