Gdynia: Gala nagrody im. Piotra Pawłowskiego

Gdynia: Gala nagrody im. Piotra Pawłowskiego
Fot. gdynia.pl

Przez całe życie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami i jak nikt inny rozumiał ich potrzeby – teraz po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda jego imienia. Już w czwartek, 20 maja będzie można obejrzeć online relację z uroczystej gali wręczenia pierwszej Nagrody im. Piotra Pawłowskiego.

Honorowy Obywatel i przyjaciel Gdyni, wizjoner, inicjator i twórca wielu zmian na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także założyciel i redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu www.niepelnosprawni.pl – Piotr Pawłowski. W dowód uznania za wszystko, czego dokonał przez całe życie na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami miasto Gdynia zadecydowało o utworzeniu specjalnej nagrody jego imienia.

Wyróżnienie dla Janiny Ochojskiej

Przed nami rozstrzygnięcie jej pierwszej edycji. Nagroda im. Piotra Pawłowskiego to z założenia wyjątkowe wyróżnienie dla osób, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają świadomość społeczną dotyczącą integracji. Na mocy wcześniejszej decyzji, ogłoszonej już w maju 2020 roku, trafi ono do Janiny Ochojskiej, założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanki do Parlamentu Europejskiego.

Przypomnijmy, że decyzję o przyznaniu pierwszej Nagrody im. Piotra Pawłowskiego podjęła kapituła, której skład tworzą Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością oraz Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja, wdowa po Piotrze Pawłowskim. Kapituła wybierała spośród nadesłanych wcześniej zgłoszeń. Laureatka otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

– Osoba Piotra budzi mój nieustający podziw. Pomimo ciężkiej niepełnosprawności, która niejednego zniechęciłaby do podejmowania jakiegokolwiek trudu pomocy drugiemu człowiekowi, zrobił dla niepełnosprawnych i sprawnych więcej, niż którykolwiek rząd. Często rozmawialiśmy przez telefon i najczęściej był w drodze: albo w Polsce, albo gdzieś w świecie. Piotr był też najelegantszym mężczyzną, zawsze w świetnie skrojonych garniturach, wyglądał jakby tylko na chwilę przysiadł na wózku. Bardzo dziękuję kapitule za przyznanie mi Nagrody im. Piotra Pawłowskiego, dziękuję panu prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi za jej ustanowienie. Zapewniam, że nie ustanę w czynieniu świata lepszym, bo ten świat bardzo tego potrzebuje – mówiła tuż po ogłoszeniu decyzji kapituły Janina Ochojska.

Gala do zobaczenia online

Ze względu na pandemiczne realia, gala wręczenia nagrody została przełożona w czasie, a relację będzie można obejrzeć online od 20 maja, od godziny 17:00 na kanale YouTube miasta Gdynia i jednocześnie na Gdynia.pl.

Częścią uroczystej gali będzie też koncert Magdy Umer – relacja z gali z zapisem koncertu dostępna będzie przez kolejny dzień po publikacji (później dostępna będzie wyłącznie gala w wersji bez koncertu).

O patronie nagrody

Piotr Pawłowski był aktywistą na rzecz osób z niepełnosprawnością, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja oraz Honorowy Obywatelem Gdyni.

Urodził się 30 marca 1966 w Legionowie. Gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory był prawie całkowicie sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Mieszkał i pracował w Warszawie. Piotr Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

Wszystko, co robił Piotr Pawłowski od 1994 roku, było w Polsce działalnością nowatorską. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci niepełnosprawne mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że niepełnosprawni mogą być – jeśli im tylko pomożemy – pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Dzięki powołanym przez niego Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacji „Polska bez barier” edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju.

Organizował kampanie społeczne, konferencje, spotkania, wystawy, koncerty i konkursy – m.in. Lider Dostępności. Prowadził akcje edukacyjne, wydawał czasopismo, książki i broszury, tworzył programy radiowe i telewizyjne. Jeśli miewał wolny czas, malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był też doskonałym konferansjerem, o czym mogli się przekonać uczestnicy finałów konkursu „Gdynia bez barier”.

Za swoje działania został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich, Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

Zmarł w październiku 2018 roku w Warszawie.

Kamil Złoch / gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email