Gdynia: Dzięki nim znikają bariery

Gdynia: Dzięki nim znikają bariery
Fot. gdynia.pl

Są wzorem do naśladowania, przełamują stereotypy i motywują do działania. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. W Gdyni rozstrzygnięto XX edycję konkursu „Gdynia bez barier”, która dedykowana była Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi Gdyni i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Prezydent Wojciech Szczurek ogłosił, że w Gdyni przyznawana będzie nagroda im. Piotra Pawłowskiego. Otrzymają ją osoby, które poszerzają wrażliwość społeczną.

– Byliśmy szczęściarzami, że spotkaliśmy na naszej drodze tak niezwykłego człowieka, przyjaciela, partnera i marzyciela, który chciał zmieniać świat. A jego marzenia sprawiały, że świat stawał się lepszy. Inicjował i kreował nowe pomysły. Marzył, aby Polska stała się krajem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy ci za niezliczone inspiracje i rady, dzięki którym mogliśmy, tu w takim realnym wymiarze, zmieniać oblicze naszego miasta. Dzisiaj Gdynia łączy nowoczesność z wrażliwością. Piotrze, to Twoja wielka zasługa – mówił podczas otwarcia gali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Prezydent ogłosił również, że w Gdyni przyznawane będzie nowe wyróżnienie. Postanowił ustanowić nagrodę im. Piotra Pawłowskiego. Ma ona być wyrazem hołdu i szacunku dla tego honorowego obywatela Gdyni, nagradzać szczególne postaci i w taki sposób kontynuować jego myśl. Będzie przyznawana osobom, które poszerzają wrażliwość społeczną, zmieniają standardy, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze i realizują to, co było bliskie Piotrowi.

W tym roku medale Gdynia bez barier otrzymali: Anna Dobkowska z Centrum Integracja w Gdyni – za konsekwentną realizację swoich pasji i marzeń, samodzielność, niezależność, które są wzorem do naśladowania dla innych, a także za wsparcie tych, którzy tego potrzebują; Magdalena Kownacka – za wyjątkową wrażliwość i konsekwencję w dążeniu do stworzenia optymalnych warunków do rehabilitacji i rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki jej staraniom powstał zespół specjalistów, który rozwija potencjał dzieci z niepełnosprawnościami oraz stanowi wsparcie dla ich rodziców i opiekunów; Katarzyna Karczewska, która zmienia rzeczywistość osób z zespołem Downa i buduje Dom Marzeń w Małym Kacku dla osób z niepełnosprawnością – za konsekwentne dążenie do zachowania podmiotowości osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez przestrzeganie praw do samodzielnego, niezależnego i godnego życia, a przede wszystkim za wieloletnie działania zmierzające do umożliwienia osobom z niepełnosprawnością intelektualną zamieszkanie poza domem rodzinnym i pełnienie różnych ról społecznych; oraz firma Euro Styl – za szczególną wrażliwość społeczną, otwartość w poszukiwaniu rozwiązań podnoszących jakość życia gdynian o szczególnych potrzebach oraz skuteczne wdrażanie idei projektowania uniwersalnego i społecznej odpowiedzialności biznesu przy realizacji inwestycji mieszkaniowych na terenie Gdyni.

Gdynia od wielu lat realizuje politykę społeczną, która zakłada pełne i aktywne uczestnictwo osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w życiu miasta.

Podstawą tych działań jest uchwalony, w listopadzie 2000 roku, przez Radę Miasta Gdyni „Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych”. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw, realizowanych w jego ramach, jest właśnie cykliczny konkurs „Gdynia bez barier”. Nagrody w nim są przyznawane od 2000 roku.

Jako, że tegoroczna gala była jubileuszowa, nie zabrakło również podsumowań i wspomnień. Pełna lista laureatów wszystkich edycji konkursu „Gdynia bez barier” znajduje się tutaj.

Pełna relacja z wręczenia nagród znajduje się TUTAJ.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email