Gdynia: „Dobro jest na t(r)opie”. Fundacja Dogtor pomaga od 20 lat

Gdynia: „Dobro jest na t(r)opie”. Fundacja Dogtor pomaga od 20 lat
Fot. Lucyna Lewandowska / FB Fundacja Dogtor

Od dwudziestu lat pomagają innym poprzez szeroko rozumianą terapię z udziałem zwierząt. Gdyńska Fundacja Dogtor – bo o niej mowa – prowadzi zajęcia z udziałem specjalnie wyselekcjonowanych, wyszkolonych i egzaminowanych psów. Okazuje się bowiem, że kontakt z czworonogami korzystnie wpływa na rozwój intelektualny i psychiczny dzieci. Co ważne, pomaga im również lepiej funkcjonować w rodzinie i społeczeństwie.

Gdyńska Fundacja Dogtor obchodzi 20. urodziny. To organizacja pożytku publicznego zajmująca się szeroko pojętą terapią przy udziale zwierząt. Podopiecznymi fundacji są nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także dzieci i młodzież zagrożona patologiami społecznymi, w trudnej sytuacji życiowej lub po traumie oraz pacjenci szpitali psychiatrycznych.

Co różni gdyńską fundację od innych podobnych instytucji? Zwierzęta. To właśnie one pełnią najważniejszą rolę z szeregu proponowanych przez fundację terapii. Specjalnie szkolone psy biorą udział niemal w każdych zajęciach terapeutycznych zamieniając je w niezwykłą przygodę i zamieniając trudny proces rehabilitacji w radosną zabawę z czworonogiem.

– Dogtor to jedna z najstarszych fundacji w Gdyni. Każdego dnia wspiera osoby z niepełnosprawnościami, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Specjaliści z fundacji wciąż szkolą nowych psich terapeutów, organizują warsztaty edukacyjne, odwiedzają gdyńskie szkoły i przedszkola, wspierają dzieci z Ukrainy przebywające w naszym mieście. Dlatego za to wszystko bardzo im dziękujemy, mocno trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. 

Czym jeszcze zajmuje się gdyńska fundacja? Na długiej liście jej działań znajdziemy m.in.:

  • informowanie, poradnictwo i pomoc osobom zainteresowanym terapią z udziałem zwierząt,
  • poradnictwo dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami w zakresie szkolenia własnych psów,
  • szkolenie psów terapeutycznych z zastosowaniem standardów światowych,
  • prowadzenie szeroko rozumianej edukacji humanitarnej,
  • wprowadzanie nowych form terapeutycznych,
  • współpracę z innymi organizacjami.

Zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych prowadzone są w siedzibie fundacji przy ul. Wolności 1 A. Tam też działa biblioteka tematyczna i wolontariat.

Więcej informacji o działalności Fundacji Dogtor można znaleźć na stronie organizacji na Facebooku.

Print Friendly, PDF & Email