Gdynia: Daj ubraniom drugie życie i pomagaj. Akcja dla szkół

Gdynia: Daj ubraniom drugie życie i pomagaj. Akcja dla szkół
Mat. prasowe

Rusza nowa odsłona kampanii „Ubrania do Oddania”. Akcja polega na zbiórce niepotrzebnych ubrań i tekstyliów domowych. Jednak tym razem jest skierowana do gdyńskich szkół. W ramach projektu „Zapomniane ubrania wspierają #wGdyni” każdy kilogram tekstyliów zebranych w placówkach oświatowych to złotówka na rzecz fundacji „Niebieski Szlak”. Najlepsze szkoły otrzymają nagrody.

Kampania „Ubrania do Oddania” wystartowała w Gdyni we wrześniu 2022 roku. Do końca stycznia br. w jej ramach udało się się zebrać prawie 10 ton tekstyliów. Teraz akcja powraca w nowej odsłonie. Do projektu „Zapomniane ubrania wspierają #wGdyni” mogą dołączać gdyńskie szkoły.

Akcja ma edukować społeczeństwo na temat działań, które chronią klimat, a także budować świadomość na temat rynku fast fashion (tzw. szybkiej mody). Bowiem kupowanie nowych rzeczy pobudza mózg do wydzielania endorfin i dopaminy. Dlatego „szybka moda” sprzyja kompulsywnym zakupom, a szczególnie podatni na to zjawisko są młodzi ludzie. Ponadto kampania ma kształtować dobre nawyki zakupowe, poszerzać wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym, a także nagradzać szkoły za działania proekologiczne.

– Pilotaż akcji z marką „Ubrania do oddania” pokazał nam, jak wiele jest w tym temacie do zrobienia. Tym razem zwracamy się z zaproszeniem do szkół. Zachęcamy, aby dołączały one do zbiórek, które mają zarówno charakter charytatywny, jak i edukacyjny. Chcemy pokazać młodzieży, jak branża tekstylna wpływa na środowisko i połączyć to z formułą konkursu z atrakcyjnymi nagrodami. Zapraszam do udziału i do wiosennego porządkowania swoich szaf – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zasady i zgłoszenia

Zasady akcji są proste. Polega ona na zbiórce niepotrzebnych, czystych ubrań i tekstyliów domowych. Co można oddać?

  • damskie, męskie i dziecięce ubrania,
  • buty związane w pary
  • akcesoria, np. paski, torebki, czapki czy szaliki,
  • tekstylia domowe, np. obrusy, koce.

Każdy zebrany kilogram to złotówka, która wesprze fundację „Niebieski Szlak”. Organizacja ta działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Realizuje projekty zmierzające do wybudowania w Gdyni domu dla dorosłych, wymagających znacznego wsparcia osób autystycznych.

Akcja trwa od 23 marca do 2 czerwca i jest skierowana do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Aby wziąć w niej udział, należy się zgłosić. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: www.ubraniadooddania.pl/niebieskiszlak. Tam też jest dostępny regulamin akcji.

W ciągu 48 godzin od zgłoszenia do uczestników trafi komplet materiałów informacyjnych, jak przeprowadzić akcję w szkole. Znajdzie się tam też indywidualny link do karty zbiórki, na której będą zapisywane kilogramy zebrane przez daną placówkę.

Ubrania może przekazać każdy – nie tylko społeczność szkolna, ale i inne osoby. Należy je przekazywać do szkolnego punktu zbiórki. Druga możliwość to wysłanie rzeczy bezpośrednio z domu, ale pod warunkiem, że w przesyłce znajdzie się minimum 10 kg tekstyliów. Muszą być one spakowane w kartonowe pudło. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba założyć konto na portalu akcji i zamówić bezpłatnego kuriera.

Nagrody

Szkoły, które zbiorą najwięcej niepotrzebnych tekstyliów, otrzymają nagrody.

W kategorii „Najwięcej zebranych kilogramów” zdobywcy I miejsca (jedna szkoła podstawowa i jedna ponadpodstawowa) otrzymają po 1 000 zł.

Natomiast w kategorii „Najwyższa średnia zebranych kilogramów w przeliczeniu na ucznia” można zdobyć:

  • za I miejsce – 1200 zł
  • za II miejsce – 800 zł
  • za III miejsce – 500 zł

Ponadto każda szkoła, która uzbiera na swoim indywidualnym koncie minimum 5 ton otrzyma dodatkowe 5000 zł.

W przypadku, gdy żadna szkoła nie uzbiera minimalnego progu 5 ton, organizator przyzna jedną nagrodę specjalną w postaci 2 500 zł. Otrzyma ją szkoła, która osiągnie wynik najbliższy 5 tonom, ale przy założeniu, że przekroczy minimalny próg, czyli 3,5 tony.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie akcji.

Rzeczy zebrane w ramach akcji są sortowane i wprowadzane do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Firma opracowała autorską metodę sortowania „clear sorting” z podziałem na ponad trzydzieści kategorii.

Marka „Ubrania Do Oddania” od 2018 roku redefiniuje pojęcie drugiego obiegu na rynku tekstylnym. Przekazała już ponad 1,4 miliona złotych do organizacji pożytku publicznego, przeprowadziła ponad 600 kampanii charytatywnych, stworzyła sieć sklepów „Butik Cyrkularny” i „UDO Second Hand”, które znajdują się w 14 lokalizacjach w kraju, oraz współpracuje z Komisją Europejską w zakresie strategii UE na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych w obiegu zamkniętym.

Print Friendly, PDF & Email