Gdynia: By skuteczniej pomóc pacjentom onkologicznym

Gdynia: By skuteczniej pomóc pacjentom onkologicznym
Fot. Zygmunt Gołąb

Nowoczesne, świetnie wyposażone wnętrza, zaangażowana, merytoryczna kadra i ukierunkowanie na jeszcze skuteczniejsze formy pomocy pacjentom onkologicznym – Pomorskie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Gdyni właśnie otworzyło podwoje. To nowa jakość w badaniach klinicznych i dobra wiadomość dla pacjentów. 

We wtorek, 19 września, o godz. 14.00 otwarto Pomorskie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Jest ono zlokalizowane w budynku nr 7 na drugim piętrze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 1. To projekt o wartości ponad 7 mln zł dofinansowany z budżetu państwa w ramach umowy o dofinansowanie z Agencją Badań Medycznych, który będzie realizowany w latach 2023 – 2028. W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, zastępca dyrektora Centrum Rozwoju Badań Klinicznych w Agencji Badań Medycznych dr n.med. Elżbieta Bylina, przedstawiciele Centrów Wsparcia Badań Klinicznych z Polski oraz zarząd „Szpitali Pomorskich”. 

– Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, dlatego w Gdyni kładziemy duży nacisk na inicjatywy, których celem jest ochrona zdrowia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Pomorskie Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Gdyni służyć będzie mieszkańcom naszego miasta, którzy potrzebują najwyższej jakości wsparcia. To dobra wiadomość dla wszystkich gdynianek i gdynian.

– Jesteśmy jedynym szpitalem marszałkowskim, który posiada centrum badań klinicznych i tutaj bardzo dziękuję Agencji Badań Medycznych, bo bez was i waszego wsparcia nie byłoby to możliwe. Ośrodek funkcjonował wcześniej, ale bez wygranego projektu nie moglibyśmy wejść na wyższy poziom. Mamy świetną kadrę, mamy dużo dobrej energii, która dla naszych pacjentów może zrobić bardzo dużo – mówiła na otwarciu ośrodka Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu „Szpitali Pomorskich”. 

Warto przypomnieć, że „Szpitale Pomorskie” Sp. z o.o. to wysokospecjalistyczny podmiot leczniczy w dziedzinie radioterapii, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, hematologii oraz chemioterapii w trybie dziennym. Działalność naukową w zakresie onkologii placówka rozpoczęła w 1997 roku i od tego czasu zrealizowała ponad 200 badań klinicznych, głównie w dziedzinie onkologii i hematoonkologii, kardiologii, radioterapii oraz ginekologii onkologicznej. Ośrodek należy do najaktywniejszych w regionie pomorskim w zakresie realizacji międzynarodowych projektów badawczych i naukowych. 

– Badania kliniczne to oczywiście rozwój, rozwój medycyny. To są działania, których celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pacjentów, poprawa skuteczności, efektywności terapii, oddziaływań medycznych i leczniczych. Chciałabym życzyć dużo sił, sukcesów i powodzenia kadrze, która już tu działa i będzie działała, jest dość liczna, doświadczona, bardzo zaangażowana, bardzo merytoryczna, silna i jestem pewna, że będziecie mieli państwo na tej płaszczyźnie sukcesy – powiedziała Agnieszka Kapała-Sokalska z Zarządu Województwa Pomorskiego. – Chciałabym właśnie tych sukcesów państwu życzyć; żeby wyniki waszych badań, waszych analiz, pracy, miały rzeczywiste przełożenie na nowe, lepsze jeszcze skuteczniejsze formy pomocy pacjentom onkologicznym – dodała Agnieszka Kapała-Sokalska.  

Przeprowadzone w obiekcie prace modernizacyjno-adaptacyjne w ramach już istniejącej infrastruktury w znacznym zakresie pozwoliły na stworzenie jeszcze bardziej efektywnego oraz przyjaznego pacjentowi centrum badań klinicznych w regionie. Wnętrze ośrodka jest nowoczesne, bardzo przyjazne, a kadra ukierunkowana na pacjenta i badania, które przyniosą korzyści dla osób z chorobami onkologicznymi. Do dyspozycji pacjentów, jak i kadry jest ponad 350 metrów kwadratowych powierzchni medyczno-administracyjnej. Potencjałem placówki jest kadra doświadczona w dziedzinie badań klinicznych. To  m.in.: 31 lekarzy, z tego 12 z tytułem naukowym, 12 pielęgniarek, 5 farmaceutów, 5 diagnostów oraz 5 osób odpowiedzialnych za inne działania administracyjne. 

– Naszym celem jest jak najsprawniejsze rozszerzenie działalności, ujednolicenie i dalsze podnoszenie standardów przeprowadzanych badań w strukturze OnkoCWBK – dodaje Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu „Szpitali Pomorskich”. 

Wartość projektu to 7,27 mln zł. Wartość wykonanych prac budowlanych to kwota 2,3 mln zł,  z czego 1 mln zł pochodził ze środków projektu, natomiast pozostała kwota 1,3 mln zł – to środki „Szpitali Pomorskich”.
Print Friendly, PDF & Email