Gdynia: Bądźmy bezpieczni. Pamiętajmy o śniegu i soplach

Gdynia: Bądźmy bezpieczni. Pamiętajmy o śniegu i soplach
Fot. pixabay.com

Malownicza, wyczekiwana przez dzieci, ale i niebezpieczna, gdy śnieg i lód pokryją np. wielkopowierzchniowe dachy budynków. Biała zima z opadami śniegu zawitała na Pomorze po raz pierwszy w styczniu i została z nami nieco dłużej. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wraz z prezydentem Gdyni przypominają o ustawowym obowiązku zarządców budynków, którzy ze względów bezpieczeństwa powinni regularnie oczyszczać z zalegającego śniegu i sopli m.in. dachy i rynny.

To nie szumnie zapowiadana w mediach „bestia ze wschodu”, chociaż tegoroczna zima w Polsce pozwoliła przypomnieć sobie lata, w których zimowe miesiące zawsze wiązały się z białą scenerią. Pierwszy śnieg tej zimy pojawił się jeszcze podczas tegorocznych ferii zimowych, a teraz, na przełomie stycznia i lutego, opady śniegu powróciły. Zdarzają się opady, w trakcie których pojawia się nawet kilkadziesiąt centymetrów śnieżnej pokrywy, a ujemna temperatura sprawia, że biały puch utrzymuje się nieco dłużej. Cieszą się dzieci, cieszą się też miłośnicy zimowego klimatu, ale dla niektórych – jak np. zarządców budynków – biała zima to dodatkowe obowiązki.

O tym, jakie wymagania spoczywają na właścicielach i zarządcach przypominają Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdyni i prezydent Gdyni. Obowiązujące prawo wskazuje na obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu przy wpływie czynników zewnętrznych – w tym opadów śniegu i oblodzeń. Ten problem dotyczy szczególnie śniegu zalegającego na dachach, stropach (w przypadku placów budowy) czy niedrożnych odwodnień dachów.

Konieczność usuwania śniegu i lodu dotyczy wszystkich obiektów, a w szczególności: wielkogabarytowych obiektów handlowo – usługowych (hipermarkety, supermarkety), hal sportowych i widowiskowych, obiektów biurowych, szkół, przedszkoli, stacji paliw i obsługi pojazdów, salonów samochodowych, hal magazynowych i innych obiektów użyteczności publicznej.

Za brak reakcji na niebezpieczny stan budynków podczas zimy w skrajnych przypadkach grożą kary – jak informuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, może być to grzywna lub nawet kara ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do roku.

Kwestie związane z utrzymaniem obiektów budowlanych reguluje ustawa „Prawo budowlane” z 7 lipca 1994 roku (art. 61 pkt 2 ustawy).

Warto pamiętać także o odśnieżaniu przydomowych chodników – taki obowiązek spoczywa na właścicielach nieruchomości, które bezpośrednio graniczą z ciągiem pieszym, z wyłączeniem tych posesji, które od chodnika oddziela np. pas zieleni, gdy chodnik stanowi przystanek komunikacji miejskiej lub jeśli na danym chodniku samorząd pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodów. Możliwe kary za niedopełnienie obowiązku odśnieżania w tym przypadku określa art. 117 Kodeksu Wykroczeń. W razie wypadku np. przypadkowego pieszego, może on domagać się od właściciela posesji odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.

Print Friendly, PDF & Email